Buttonwood: Situace je vážná, ECB musí snížit sazby
31.05.2012 14:26PatriaOnline: Evropská centrální banka (ECB) je častým terčem kritiky, i když během nejkrušnějších fází dluhové krize prokázala velkou flexibilitu. Už v srpnu 2007, kdy se začaly projevovat potíže s deriváty podloženými podřadnými hypotékami, dodala na trh pohotově likviditu. Prezident ECB Mario Draghi přehodnotil zvyšování sazeb nastartované svým předchůdcem a zařadil zpátečku. Evropským bankám navíc na tři roky levně půjčil 1 bilion EUR.
Situace bohužel vypadá tak, že to nebude stačit. ECB vždy věnovala velkou pozornost peněžní zásobě a poslední statistiky o ní vypadají hrozivě. Měnovýagregát M3 zaznamenal 0,5% meziměsíční pokles (největší od ledna 2009), čímž se v celoročním srovnání dostal o 2,5 % níž. Tempo růstu úvěrů v soukromém sektoru dosahuje žalostných 0,3 %.
Jak poznamenává James Ahley z RBC Capital Markets, vyšší nabídka a dostupnost úvěrů je jen jednou stranou rovnice; v prostředí zvýšené nejistoty a rizik se domácnosti a firmy zdráhají nabízené prostředky využít. Ve výsledku došlo ke zhruba 30% expanzi úzce definovaných peněz (hotovostní oběživo, vklady) za posledních 5 měsíců, zatímco nárůst širších měnových agregátů za tímto tempem výrazně zaostal. Peněžní multiplikátor se tak propadl na historické minimum.
Objevují se známky, že investoři i domácnosti vybírají hotovost z bank a shromažďují je ve vlastních sejfech či matracích. Od ledna 2011 do března 2012 z bank v Řecku, Irsku, Itálii a Španělsku odteklo 80,6 mld. EUR (3,2 %) vkladů domácností a společností. Konkurenci v Německu a Francii ve stejném období vklady vzrostly o 217 mld. EUR (6,3 %). V roce 2009 činila hodnota depozit v řeckých bankách 230 mld. EUR; do března 2012 došlo k poklesu na 160 mld.EUR. Vzhledem k úvahám o rozpadu eurozóny se to zdá být celkem rozumná reakce.
Osm největších evropských bank se před runy a kolapsem finančních tepen může schovat za likviditním polštářem o velikosti 1,1 bilionu euro (zahrnuje hotovost, vklady u centrálních bank a nezastavená aktiva). Ten ale v případě ztráty důvěry v systém k zabránění nejhoršímu nebude stačit, napsali v poznámce pro investory analytici Goldman Sachs.
S ohledem na prezentovaná data je třeba, aby ECB reagovala. Například snížením sazeb o 0,5 % ze současného 1 %. Při pohledu na měnové a hospodářské ukazatele lze stěží uvěřit, že v nejbližším období hrozí zvýšenáinflace.
———
Zpět