ČEZ žádnou dohodu s EK nemá. Brusel žádá výrazné omezení dominantního postavení a ve vzduchu je i žaloba
20.09.2012 12:03PatriaOnline: Ještě letos v červnu ČEZ tvrdil, že už se s Evropskou komisí dohodl a že bude stačit, když prodá jakoukoliv ze svých uhelných elektráren o výkonu zhruba 800 megawattů. Žádná dohoda ovšem neexistuje. Jednalo se jen o návrh ČEZu, který komise zatím vůbec neschválila.
Své výsostné postavení na českém energetickém trhu je polostátní ČEZpřipraven hájit i žalobou. Jeho dominantní pozici v současnosti zkoumá Evropská komise a vypadá to, že výsledek bude horší, než ČEZ doposud připouštěl. Ze skupiny svých elektráren bude zřejmě muset odstřihnout více, než původně plánoval.
"Když Evropská komise náš návrh zamítne, musí dojít k novému šetření. A pokud bychom jeho výsledek neakceptovali, tak i k soudnímu řízení," říká obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Ještě letos v červnu přitom ČEZ tvrdil, že už se s Evropskou komisí dohodl a že bude stačit, když prodá jakoukoliv ze svých uhelných elektráren o výkonu zhruba 800 megawattů.
Žádná dohoda ovšem neexistuje – jednalo se jen o návrh ČEZu, který komise zatím vůbec neschválila. "Navržené závazky byly tržně testovány a komise v současné době analyzuje výsledky," uvedla mluvčí českého zastoupení Evropské komise Zuzana Pavlíčková. Rozhodnutí by mělo padnout během několika týdnů.
K vyjádření, zda nabídka ČEZu opravdu zmírní jeho dominantní postavení na trhu, vyzval Brusel na 150 evropských energetických firem. Nakonec se vyjádřilo asi patnáct z nich. A podle informací HN od přímého účastníka šetření nebudou výsledky pro společnost ČEZ příliš příznivé. Brusel je přitom zohlední ve svém definitivním stanovisku.
Svoboda nicméně doufá, že konečný verdikt vyjde vstříc nabídce ČEZ. "Věnovali jsme tomu velké úsilí a nepředpokládám, že by komise měla s naším řešením jakékoliv problémy," míní.
Spor vznikl před třemi lety, kdy chtěla těžební firma Czech Coal miliardáře Pavla Tykače na severu Čech postavit hnědouhelnou elektrárnu o výkonu přes 1300 megawattů. ČEZ ji ale odmítl připojit – potřebný výkon měl totiž rezervovaný pro svůj plánovaný plynový zdroj v Počeradech. A Czech Coal se tak obrátil na Evropskou komisi.
———
Zpět