Draghi (ECB): Diskuse o exitu jsou předčasné. Tlaky na trzích dluhopisů se obnovily

25.04.2012 13:18

PatriaOnline: Dostupné ukazatele za první čtvrtletí sice podle šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho potvrzují stabilizaci evropské ekonomiky, aktivita je ale stále nízká a hrozí další negativní dopad napětí na dluhopisových trzích. Celková nejistota přetrvává, podotkl Draghi a odmítl debaty ohledně možného ústupu ECB od podpůrných opatření spuštěných v krizových dobách. 


"Díváme-li se kupředu, pak by měl být růst podporován zahraniční poptávkou, velmi nízkými krátkodobými úrokovými sazbami i našimi nestandardními opatřeními," uvedl Draghi. Inflace v eurozóně podle něj během roku zřejmě zůstane nad hranicí dvou procent. V březnu činila 2,7 procenta. ECB podle něj věří, že pod dvě procenta by mohla klesnout někdy počátkem příštího roku. 

Ekonomickou aktivitu v Evropě by mohl ale podle šéfa ECB srážet dolů nárůst cen komodit a případné prohloubení tlaků na trzích dluhopisů spjatých s dluhovou krizí. „Rizika na dolní straně prognózy se vážou především na obnovení napětí na dluhopisových trzích eurozóny a od jejich možného přelití do reální ekonomiky,“ vysvětlil prezident ECB. 

Dluhová krize v poslední době ohrožuje hlavně jednu z největších ekonomik eurozóny - Španělsko. Jeho deficit loni vystoupal až na 8,5 procenta. Pro letošek by měl klesnout na 5,3 procenta HDP, jenže kvůli tomu musí Madrid přistoupit k řadě dalších reformních a nepopulárních kroků. Podle Draghiho španělská vláda dělá, co může, přičemž už je patrný pokrok v těchto reformních krocích. ECB podle něj nemá pochyby o tom, že Madrid je odhodlán přikročit k nutným reformám. 

Draghi se před europoslanci nevyhnul ani palčivé otázce zavedení daně z finančních transakcí. „Jednoho by napadlo, zda je daň z finančních transakcí opravdu tím nejlepším způsobem, jak do eurozóny zpět přitáhnout investory,“ vyslovil se bez okolků prezident ECB a dodal, že daň z finančních transakcí podle něho musí být celosvětová. 

Yves Mersch, člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) dnes také veřejně vystoupil a prohlásil, že eurozóna by měla zahájit diskuzi o užší integraci bankovního dohledu, aby se vypořádala s krachujícími bankami. "Jsem pro užší integraci na úrovni dohledu. To by znamenalo mimo jiné i diskuzi o společném pojištění vkladů a úpravě bankovního schématu," prohlásil Mersch, který je také šéfem lucemburské centrální banky. Dodal, že nesouhlasí s pohledem Mezinárodního měnového fondu (MMF), který hodnotí evropský bankovní systém jako slabý. 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.