Evropské akcie jsou z hlediska P/E stále velmi podhodnocené. HSBC a ABN Amro radí kupovat
19.09.2012 10:07PatriaOnline: Evropské akcie dnes po strmé dvoutýdenní rally procházejí již druhým dnem v řadě výběrem zisků a investoři se ptají, zda jsou již evropské akcie zajímavé k nákupu. Někteří analytici zastávají názor, že evropské akcie byly zajímavé i před současnou korekcí, kdy je považovali za výrazně podhodnocené.
Jedním z takových analytiků je i Peter Sullivan z HSBC, který svůj optimismus přisuzuje kvantitativnímu uvolňování centrální bank na obou stranách Atlantiku. Ani zhruba 18% nárůst evropských indexů z jejich červencových minim jim neubírá na atraktivitě, když odhadované P/E činí 10,6, zatímco dlouhodobý průměr se pohybuje kolem 15. Sullivan přesto ve svém reportu uvedl i varování kvůli nejistotě ohledně blížícího se amerického fiskálního útesu a předávání vedení v Číně.
Sullivan vypíchl hodnotové tituly, které historicky lépe snášejí období nejistoty, a označil za ně banky, diverzifikované finanční společnosti, telekomunikace a akcie energetických společností. U těchto akcií jsou totiž podle něj obecně nízko nastavená očekávání a to z nich dělá odolnější vůči šokům, které jsou nevyhnutelně před námi. Sullivan se navíc domnívá, že cyklus snižování odhadů zisků evropských akcií je u konce vzhledem k tomu, že průměrně nyní analytici za rok 2012 očekávají pokles zisků o 0,2 %. Sullivan však v tomto roce očekává v nejhorším stagnující zisky nebo dokonce jejich mírný 0,5% nárůst. S tímto názorem však nesouhlasí Philipp Baertschi, analytik společnosti Sarasin, který věří, že očekávání zisků pro příští rok jsou nastavena o 10 % výše, než se nakonec ukáže ve skutečnosti. Baertschi navzdory nízké úrovni P/E nevidí v tuto chvíli u evropských akcií žádný velký potenciál.
Divize správy majetku ve společnosti ABN Amro uvedla, že po oznámení plánu ECB na nákup vybraných vládních dluhopisů výrazně nakupovala akcie. ABN Amro Private Banking se tak díky těmto nákupům dostala poprvé od října 2010 do tzv. „overweight“ pozice vůči globálním titulům, což znamená, že drží větší váhu evropských akcií, než je jejich zastoupení v globálních indexech. Didier Duret, šéf investiční divize ABN Amro, k situaci v Evropě řekl: „Je tu ohromná pobídka k zapojení peněz do trhu. Trh si musí uvědomit, že institucionální problémy Evropy budou vyřešeny. Z investiční perspektivy je velmi důležité začít vyhlížet konec těchto problémů.“
———
Zpět