Fed záměrně vytváří inflaci a o následnou spoušť se nestará, říká El-Erian. Řady kritiků se rozrůstají…
24.09.2012 11:35PatriaOnline: Americká centrální banka nejen že je ochotna inflaci jako důsledek své uvolněné měnové politiky tolerovat, ale ve skutečnosti je jejím záměrem. Spoušť, kterou napáchá, už totiž bude muset řešit někdo jiný, uvedl šéf největšího dluhopisového fondu PIMCO Mohamed El-Erian v rozhovoru na CNBC.
Stimulace Fedu, který minulý týden naplnil očekávání trhu a oznámil spuštění třetího kola kvantitativního uvolňování, ale doprovázejí rizika, která převáží její výhody. Současnou politiku nejvlivnější centrální banky světa označuje šéf Pimca jako „opačný Volckerův efekt“, čímž se odkazuje na bývalého předsedu Fedu Paula Volckera, který na začátku 80. let zvýšením sazeb záměrně uvrhl ekonomiku do recese s cílem zkrotit tehdejší pádivou inflaci. Někteří ekonomové nazývají období od počátku 80. let obdobím „velké zdrženlivosti“, charakterizovaným nízkou inflací, nezaměstnaností a stabilním ekonomickým růstem.
„Nejen že budou tolerovat vyšší inflaci nebo že by si ji přáli, ale oni ji vlastně záměrně vytvářejí,“ komentuje současnou politiku Fedu El-Erian. Centrální banka začala nakupovat dlouhodobá aktiva a na rozdíl od prvních dvou kol QE si tentokrát nestanovila jasný časový ani finanční rámec, uvedla pouze, že hodlá nakupovat tempem 40 miliard dolarů měsíčně. Mimo to Fed uvedl, že ponechásazby poblíž nuly minimálně do poloviny roku 2015.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech nadále přesahuje 8 procent, kde je od začátku roku 2009, a jádrová inflace (očištěná od cen potravin a energií) zůstává poblíž měnověpolitického cíle 2 procent. Fed doufá, že dodatečné neomezené nákupny aktiv a příslib dlouhodobě minimálních sazeb podpoříekonomický růst a následně tak povede ke snížení nezaměstnanosti. Množí se však kritické hlasy, podle nichž další navýšení bilance Fedu, která má přesáhnout 3 biliony dolarů, povede pouze k vyšší inflaci, zatímco jakýkoli pozitivní efekt, pokud nějaký, bude pouze krátkodobý.
O tom, že nelze očekávat nižší nezaměstnanost ani zlepšení situace spotřebitelů, je přesvědčen Stephen Roach z Yale University, dříve působící v čele Morgan Stanley Asia. „Žádný z makroekonomických teoretiků na univerzitě nespatřuje žádný důkaz souvislosti mezi dodávanou likviditu na trhu MBS (cenné papíry kryté hypotékami) a trhem práce,“ říká Roach. Pochyby o požadovaném efektu QE3 vyjádřil také investor Marc Faber, který podle svých slov předpokládá jen dočasnou podporu růstu cen aktiv, nikoli však pomoc „reálným lidem“. Fed dnes zveřejnil zprávu, podle níž dluh amerických domácností ve druhém čtvrtletí stoupl nejvíce od roku 2008 a vzrostl poprvé za déle než rok. Růst zadlužení přitom doprovázel pokles hodnoty majetku, který způsobily hlavně nižší ceny akcií.
El-Erian podobně jako většina analytiků a ekonomů oznámení QE3 předpokládal, navíc vpředvečer rozhodnutí Fedu sázel na prodloužení příslibu pozdržení sazebna minimu až do roku 2015, což se také stalo. Navzdory zmíněným rizikům ale El-Erian investorům doporučuje „svést se na vlně“ zvýšené likvidity, s důrazem na finanční tituly, které by měly díky QE3 získat nejvíce. Zároveň ale dodává: politika Fedu dělá z investování měnové pole, jímž je obtížné se pohybovat.
———
Zpět