Klaus pověřil řízením obrany Nečase a podepsal daňový balík, DPH bude 15 % a 21 %. Vrací se náměstek Picek
21.12.2012 21:02PatriaOnline: Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl odvolání Karolíny Peake (LIDEM) z pozice ministryně obrany. Prezident ČR Václav Klaus ji následně z postu odvolal. Peake, která v čele resortu teprve před několika dny nahradila Alexandra Vondru (ODS), měla dle prohlášení úřadu vlády zůstat premiérkou. To se ale zřejmě nestane, pro Peake krok znamená faktický konec vládní koalice.
Pro odvolanou ministryni obrany a šéfku strany LIDEM Karolínu Peake tato situace znamená faktický konec vládní koalice. Řekla to České trelevizi před zasedáním předsednictva LIDEM. Za současných podmínek je podle ní spolupráce ve vládě velmi těžko představitelná. Fakt, že se jedná o začátek vládní krize, naznačila ve vysílání ČT24 již první místopředsedkyně strany LIDEM Dagmar Navrátilová, pro ni osobně je Nečasův krok důvodem pro opuštění vlády. Tato slova podpořil i její stranický kolega Viktor Paggio.
Slova potvrdilo rozhodnutí předsednictva LIDEM opustit vládu. Předsedkyně strany LIDEM Peake uvedla, že vyzvala ministry strany, aby k 10. lednu 2013 podali demise na své vládní funkce. Na dotaz následně odpověděla, že očekává odchod do opozice, později ale neodpověděla jednoznačně, zda by strana v případě hlasování o vyslovení nedůvěře vládě takto hlasovala. "Někdo nám zapomněl říci, že na tu holku na obraně má někdo dohlížet. I z naší strany se jedná o ztrátu vzájemné důvěry," uvedla následně Peake, když komentovala dohodu na směně ministerstev mezi ODS a LIDEM.
"Zatím nemáme důvody, proč bychom z koalice odcházeli, koalici se evidentně daří, přijali jsme celou řadu velmi důležitých zákonů, z hlediska přijímaných norem je tato koalice velmi úspěšná," uvedl Petr Gazdík za TOP 09 – STAN.
"Tato strana (LIDEM) by vládu nikdy nepoložila, protože ví, že by to pro ni bylo možná mediálně zajímavé, ale zcela určitě poslední položení vlády, protože už by nikdy v žádné nebyla," reagoval odvážněji Jaroslav Kubera z ODS.
Nečas v posledních dnech Peake kritizoval za personální změny, které provedla po svém nástupu do čela ministerstva. Peake hned druhý den po svém jmenování odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka. Bývalý náčelník generálního štábu vedl tým, který se Švédskem vyjednával podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen. Ve funkci skončili také šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a poradce František Šulc.
Peake přitom při svém nástupu na ministerstvo uvedla, že není nakloněna velkým personálním změnám provázejícím výměny ministrů. Následný krok vysvětlila mimo jiné tím, že chce nad ministerstvem obrany civilní kontrolu. "Upřímně doufám, že pochopí důvody mého rozhodnutí a že se dohodneme na jiné formě spolupráce," uvedla tehdy Peake k Pickovu odvolání.
Podle mluvčího obrany Jana Pejška nová ministryně považuje Pickovu funkci prvního náměstka za politickou. "Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády tak, jak jej ministryně vnímá," uvedl Pejšek.
Důvodem Bulantova odvolání byla podle Peake nezvládnutá veřejná zakázka na dodávku nových uniforem pro armádu. Zakázku nedávno zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Obrana se proto rozhodla stejnokroje nakoupit přes jednu z agentur NATO.
Bulant i Picek jsou vojáci. Peake chtěla přistoupit „k úplnému zcivilnění takzvané civilní sekce ministerstva“.
Peake také rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou také zastával Bulant. Považuje ji za zbytečnou právě proto, že byl na obraně zřízen vyzbrojovací úřad.
Karolína Peake měla dnes ve čtvrtek schůzku s premiérem Nečasem. Předseda kabinetu si chtěl poslechnout vysvětlení, proč Peake odvolala z funkce prvního náměstka resortu bývalého generála Vlastimila Picka. Když se to minulý týden dozvěděl, pobýval zrovna v Bruselu a nad zprávou byl rozezlen. "Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo pan premiér paní ministryní," shrnul následně prezident Klaus s tím, že byl ujištěn, že generál Picek zajistí kontinuitu chodu resortu po odchodu Alexandra Vondry (ODS) z čela resortu.
Premiérovo čtvrteční rozhodnutí zaskočilo koaliční partnery z TOP 09 nebo člena výboru pro obranu Jana Pajera (ODS). "Vůbec netuším, proč to pan premiér udělal. Asi ji dostihlo odvolání generála Picka," zmínil Pajer v ČT. Zaskočený byl i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Přemýšlím, zda byl premiér příčetný, když paní vicepremiérku do funkce jmenoval, a zda byl příčetný, když ji odvolával. V obou případech být příčetný nemohl,“ okomentoval situaci Gazdík, který je připravený sejít se na jednání koaličních lídrů ve formátu K9, pokud je premiér, nebo strana LIDEM svolá. Podle něj je ale na podobné diskuze brzy, informace o odvolání Peake je několik minut stará.
Zda by měla strana LIDEM nadále mít rezort obrany, nechtěl komentovat. Podle něj je odpovědnost na straně premiéra a liberálních demokratů, jak třetí koaliční strana opakuje od chvíle, kdy se o Peake začalo na branném rezortu mluvit.
Prezident Václav Klaus pověřil řízením ministerstva obrany premiéra Petra Nečase (ODS). Ten obratem vrátil do funkce prvního náměstka Picka. Prezident připojil svůj podpis k vládnímu konsolidačnímu balíku, čímž jej uvedl v platnost. DPH se tak od ledna zvýší na 15 % a 21 % ze současných 14 % a 20 %.
"Vzhledem k tomu, že některé úkony ministra obrany jsou nepřenosné na jeho náměstky, prezident republiky dnes na návrh předsedy vlády dočasně pověřil do jmenování nového ministra obrany řízením ministerstva obrany předsedu vlády Petra Nečase," informoval ČTK mluvčí vlády Michal Schuster.
Nečas po svém pověření ministrem obrany jmenoval náměstkem opět Picka, který byl minulý týden z funkce odvolán dnes již bývalou ministryní obrany Peake. Jeho odvolání Nečas kritizoval. Picek vedl tým, který vyjednával o prodloužení pronájmu švédských stíhaček Gripen. Podle premiéra bylo jeho odvolání z funkce projevem "nezodpovědného diletantismu".
Nečas ve čtvrtek navrhl prezidentovi, aby Peake z pozice ministryně obrany odvolal. Premiér svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry v předsedkyni koaliční strany LIDEM. Prezident Klaus jeho návrhu vyhověl a Peake odvolal z funkce.
Strana LIDEM v reakci na konec své předsedkyně na obraně vyzvala své ministry, aby k 10. lednu podali demise na své vládní posty. Peake následně oznámila, že strana míří do pozice. Připustila však, že si LIDEM nepřejí předčasné volby.
Premiér a předseda ODS Nečas dnes řekl, že se jeho strana přeje pokračování vlády s liberálními demokraty. Peake v reakci uvedla, že jednání o pokračování koalice jsou možná. LIDEM ovšem chtějí znát všechny podmínky spolupráce, ne jen ty, které se ODS zrovna hodí.
V médiích proběhly spekulace, že návrat Picka do pozice prvního náměstka na obraně, respektive urovnání situace, kdy prezident Klaus hovořil o tom, že byl "buď on podveden premiérem nebo premiér ministryní", když dostal záruku kontinuity na ministerstvu obrany a Peake následně odvolala tři vysoké úředníky včetně klíčového Picka, byl podmínkou k tomu, aby prezident Václav Klaus bez odkladu podepsal konsolidační balík, který vláda potřebuje k tomu, aby byla schopna dle plánu naplnit příjmovou stranu rozpočtu 2013.
Novela kromě vyšší DPH přináší také konec zelené daně nebo daňových úlev pro pracující důchodce. Vláda si slibuje, že vybere více peněz do rozpočtu, opozice se domnívá, že je to nereálné a zdražení výsledek nepřinese.
Schválená norma dále zavádí sedmiprocentní daň pro občany s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně, která bude platit pouze jeden rok. Současné výdajové paušály u OSVČ zůstanou podle balíku zachované, ale výše daňových odpočtů u 30 a 40procentních paušálů bude omezená příjmem v hodnotě dvou milionů korun, tito živnostníci tak maximálně uplatní ve výdajích 600, respektive 800 tisíc korun. OSVČ, kteří se rozhodnou využít paušály, přijdou o některé slevy, například o daňové zvýhodnění na vyživované dítě, či slevu na manžela nebo manželku s žádným nebo nízkým příjmem.
Zákon také částečně ruší zvýhodnění pro zemědělce, takzvanou zelenou naftu.
———
Zpět