Analytici: Řecko eurozónu opustí

26.07.2012 13:51

ČT24: Milán - Řecko v horizontu 12 až 18 měsíců opustí eurozónu, tvrdí analytici investiční banky Citigroup. Odchod Řecka je podle nich pravděpodobný z 90 procent. Citigroup tak ve své nové studii aktualizovala předchozí prognózu, podle níž činila pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny 50 až 75 procent. Studie dále předpokládá, že bude nutné zachraňovat i Španělsko a Itálii.

"Náš základní scénář počítá s dlouhým hospodářským útlumem a s problémy na finančních trzích v zemích na periferii eurozóny. Tyto problémy způsobí v celé eurozóně letos i příští rok novou recesi," uvedla banka. "Komisaři Trojky nemohou dospět k jinému závěru, než že je Řecko výrazně mimo dráhu a nemá šanci se dostat zpět. Buď mu tedy bude opět pomoženo, nebo odejde z eurozóny," píše analytik Marek Hatlapatka v Hospodářských novinách.

Vklady u řeckých bank v červnu klesly nejníže za šest let 

Rostoucí obavy zda Řecko zůstane v eurozóně, dokládají i snižující se soukromé vklady u řeckých bank. Ty se v červnu dále snižovaly a ocitly se na nejnižší úrovni za posledních šest let. Odliv vkladů zvyšuje tlak na problémový bankovní systém v zemi.

 

Smyčka se utahuje i kolem Španělska a Itálie

I v případě Španělska už jen málokdo věří tomu, že si země udrží přístup k financování prostřednictvím trhu déle než několik nadcházejících aukcí. Jediný, kdo by to mohl změnit, je Evropská centrální banka. Analytici Citigroup uvedli, že i když Madrid získal příslib úvěru až 100 miliard eur pro tamní bankovní sektor, je pravděpodobné, že ještě do konce letošního roku bude potřebovat nějakou formu kompletní pomoci. Stejný scénář čeká i Itálii.

Draghi slibuje udělat cokoli, aby zabránil rozpadu eurozóny

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi slíbil udělat cokoliv, aby uchránil eurozónu před rozpadem. Jeho odhodlání zahrnuje i snahu bojovat s nerozumně vysokými náklady na obsluhu státního dluhu členských zemí. Draghiho výrok měl okamžité dopady na euro, dluhopisy, akcie i zlato, neboť trh si jej vyložil jako předzvěst mimořádně silného zásahu na podporu eura.

"V rámci našeho mandátu je ECB připravena udělat cokoliv, aby ubránila euro. A věřte mi, bude to opravdu stačit," uvedl Draghi.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.