Bradáčová nesmí dělat čistky, klade si podmínku Blažek

26.07.2012 12:39

Lidovky: PRAHA - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) poodhalil, proč váhá se jmenováním Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně v Praze. Bojí se, že rázná žalobkyně provede na úřadě čistku. A tak si s ní chce ještě promluvit.

Blažek v rozhovoru pro Hospodářské noviny naznačil, že vedle Bradáčové žádné další jméno ve hře o místo po Vlastimilu Rampulovi není.

"Je pravda, že v soustavě státního zastupitelství mnoho lidí pro tuto funkci zase není," řekl Blažek. S nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem sice o několika dalších lidech hovořil, ale byla to prý spíše jen taková "neformální debata". Jejich jména neprozradil.

I nadále tak hlavní favoritkou zůstává Bradáčová. V těchto dnech si od ní ministr nechává vysvětlovat plány, které má ústecká žalobkyně pro případ, že skutečně stane v čele vrchního zastupitelství v Praze.

NE čistkám

Blažkova představa o jejím působení v čele tohoto úřadu je jasná. Nový šéf podle něj musí zajistit "mír v soustavě státního zastupitelství a nikoli vyvolávat další spory". A proto nechce, aby se Bradáčová případně pouštěla do zásadních personálních změn.

"Ta soustava se musí uklidnit. Nebylo by vhodné, aby docházelo k nějakým dalším, ne dost dobře odůvodněným personálním čistkám v soustavě státního zastupitelství," prohlásil ministr.

 

Zeman nechtěl tuto Blažkovu podmínku komentovat. "Pan nejvyšší státní zástupce se nebude vyjadřovat k mediálním vystoupením pana ministra," uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz jeho mluvčí Helena Markusová.

Tento týden se chce Blažek s Bradáčovou znovu sejít. Následně si plánuje ještě další setkání s nejvyšším státním zástupcem Zemanem. "S ním dohodnu termín, ve kterém je správné rozhodnout (o jmenování šéfa), aby vrchní státní zastupitelství mohlo normálně fungovat," prohlásil ministr. Podle Markusové ale zatím termín schůzky Blažka se Zemanem stanoven není.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.