Kolaps do roka a do dne?

26.07.2012 10:07

PatriaOnline: Tak je to v podstatě rok, co akciové trhy vzdaly svůj tvrdohlavý optimismus (například relativně k dluhopisovým trhům) a na čas zkolabovaly. Za těch dvanáct měsíců jsme se přitom neposunuli nijak znatelně dopředu – eurozóna se dál smaží ve své vlastní šťávě, u Číny stále není jasné, zda měkce přistane do stimulačních peřin, či tvrdě dopadne (tj. zpomalí na cca 5 % či méně). Ve Spojených státech se před rokem řešil dluhový limit, letos nabírá na intenzitě fiskální útes. Celkově tedy prostředí, kde se může stát vše – na jedné straně dalším kvantitativním uvolňováním nabuzená rally, či naopak opětovný kolaps. 


Jak při příležitosti tohoto výročí hodnotí jeho možnost investoři? Evidentním měřítkem jsou ceny akcií, nabízí se ale i různé průzkumy. Následující graf ukazuje index kompilovaný v Yale. Ten ukazuje, jak moc investoři věří v to, že v následujícím půl roce nepřijde prudký propad trhu. V druhém grafu je možno porovnat jeho vývoj s akciovým trhem a výnosy vládních dluhopisů. 

Za povšimnutí v první řadě stojí to, že důvěra v ne-kolaps klesala již dlouho před rokem 2008 – investoři tedy věřili trochu něčemu jinému, než co se dělo na trhu. Během následujícího propadu trhu a první vlny rally kopírovala důvěra trh, pak se ale od něho opět odpoutala. Trh totiž dále rostl na rostoucích ziscích firem a valuaci opakovaně povzbuzované monetárním uvolňováním, důvěra v ne-kolaps ale klesala až do minulého léta. Opět si tedy vedla lépe tato očekávání než skutečný vývoj na trhu, protože menší kolaps skutečně přišel. 

001
Zdroj: FRED, Yale, Shiller 

Poté, co jsme tedy uvedenému indexu dali určitou důvěru, zajímá nás hlavně to, co říká o vývoji v následujících šesti měsících. Obrázek ukazuje relativní optimismus jak u retailových tak u institucionálních investorů. Důvěra sice není na úrovních před rokem 2008, co se týče pokrizových standardů na tom ale není nijak špatně. S ohledem na v úvodu popsané prostředí je to pozoruhodné. Že by Bernanke – Draghiho opce získávala stále pevnější základy? 


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.