Řečtí politici se prý dohodli na většině požadovaných úspor, Juncker varuje před rozpadem eurozóny

30.07.2012 09:16

PatriaOnline: Řečtí politici se již dohodli na většině úsporných opatření požadovaných věřiteli. Nyní se zaměří na snižování mezd a důchodů, aby našli zbývající úspory v objemu 1,5 miliardy eur (38 miliard Kč). Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj blízký jednání. 


Řecko musí pro příští dva roky nalézt úspory v rozsahu 11,5 miliardy eur (290 miliard Kč), aby uspokojilo čím dál netrpělivější věřitele. Zástupci věřitelů nyní v Aténách hodnotí pokrok země při plnění podmínek poslední mezinárodní pomoci. 

"Potřebujeme opatření v hodnotě 1,5 miliardy eur, abychom završili balík v objemu 11,5 miliardy eur," řekl zdroj agentury Reuters. Předsedové koaličních stran by měli o úsporných plánech jednat v pondělí. 

Šéf ministrů financí zemí používajících euro, tedy takzvané Euroskupiny, Jean-Claude Juncker opět varoval před hrozbou rozpadu eurozóny. Ta se podle něj dostala do rozhodujícího bodu v boji proti dluhové krizi a v příštích dnech rozhodne o protikrizových opatřeních. Juncker rovněž upozornil, že členské země eurozóny budou své kroky koordinovat s Evropskou centrální bankou (ECB). 

"Svět mluví o tom, zda bude eurozóna za několik měsíců ještě existovat," řekl v rozhovoru pro pondělní vydání německého listu Süddeutsche Zeitung Juncker, který je lucemburským premiérem. Členské země eurozóny podle něj nyní musí "všemi dostupnými prostředky" demonstrovat své odhodlání zajistit finanční stabilitu měnové unie. 

Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Mario Monti se o víkendu dohodli, že učiní vše pro ochranu eurozóny a rychle zavedou opatření, na nichž se v červnu shodli evropští představitelé. Odhodlání zachránit eurozónu za každou cenu již v pátek spolu s Merkelovou demonstroval francouzský prezident François Hollande. 

Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek slíbil, že udělá vše pro to, aby zabránil rozpadu eurozóny. Všechny tyto výroky podle agentury AP posílily očekávání, že ECB nebo záchranný fond eurozóny zahájí nákupy španělských a italských dluhopisů s cílem snížit úvěrové náklady těchto dvou zemí. 

Evropští představitelé se na červnovém summitu Evropské unie v Bruselu dohodli na nových opatřeních ke zmírnění dluhové krize v eurozóně. Dohoda zahrnuje například vytvoření jednotného dohledového orgánu pro banky eurozóny. 

"Nepochybuji o tom, že rozhodnutí z posledního summitu zrealizujeme," řekl Juncker. "Je stále zapotřebí rozhodnout, co přesně kdy uděláme. Závisí to vývoji v příštích dnech," dodal.

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.