Vít Bárta omlátil Pospíšilovi o hlavu italské prázdniny: To jsou ale náhodičky

27.07.2012 10:08

ParlamentniListy: Nedávno odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil patřil dlouhodobě k nejpopulárnějším politikům v zemi. Za jeho koncem v čele resortu viděli mnozí snahu premiéra Petra Nečase překazit jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze a na jeho podporu se dokonce demonstrovalo. Poslanec Vít Bárta na svém webu ale tvrdí, že Pospíšilovi není co věřit.

Brzy po svém odvolání z funkce ministra spravedlnosti byl Jiří Pospíšil vypovídat na policii kvůli nákupu bývalého kláštera ve Vidnavě. „Objekt byl zakoupen na základě dvou znaleckých posudků, a to za cenu posudků, a to za cenu nižší, než posudky stanovily,“ uvádí v rozboru případu Vidnava, který rozeslal na svou obhajobu novinářům.

Kvůli nákupu objektu, jenž byl vyhlédnut jako budoucí detenční ústav, už policisté stíhají bývalého Pospíšilova náměstka Františka Steinera a někdejšího šéfa Vězeňské služby Luďka Kulu. Ještě těsně před svým koncem v čele resortu se Pospíšil zmínil, že se objeví snahy na něj nákup objektu ve Vidnavě vytáhnout a udělat z něj minimálně člověka, který nehospodárně vyhazuje státní peníze.

 

Stojí za to se vrátit k památné dovolené v Toskánsku

Jeho aktuální vyjádření pro média nenechal bez povšimnutí poslanec Věcí veřejných Vít Bárta. „Exministr Pospíšil dnes s ´noblesou´ sobě vlastní opět obhajuje svoje problémy s detekčním ústavem Vidnava,“ píše Bárta na svém webu. Sice prý neví, zda tento problém postihne Pospíšila stejně nepříjemně jako jeho bývalé podřízené, které za nákup stíhá policie, ale zato ví, proč Jiřímu Pospíšilovi nevěřit.

Těch důvodů je podle Bárty víc, takže zůstává stylově u dovolených, zvláště když média v těchto dnech opět řeší Topolánkovu dovolenou v Toskánsku. „Tři roky po aféře, kdy se ve slunné Itálii sešli Topolánek, Řebíček, dnes mediálně slavný Janoušek, Dalík, ale i významní právníci či podnikatelé, stojí za to se vrátit k roli Jiřího Pospíšila v kauze, která zřejmě odstartovala Topolánkův konec,“ vybízí Bárta.

Exministr měl zřejmě důvod „zakuklovat“  

Podle něj v tomto příběhu, poté co Pospíšil tehdy musel pod tlakem důkazů přiznat, že i on byl ve stejné době na stejném místě na dovolené, najdeme nesrovnalosti dokazující, v čem spočívá jeho mediální umění. Tvrdil totiž, že to byla soukromá dovolená, na níž byl s kolegou Jurečkem, aktivním politikem ODS, tedy žádným lobbistou, a byl s ním v Itálii už potřetí.

Bárta připomíná, že Pospíšil s vehemencí sobě vlastní tvrdil, že šlo o čistě „náhodné a krátké“ setkání, ani dovnitř nešli, jen do zahrady na chvilku se podívat na výhled na moře. „Říká se, že náhoda je krásná zakuklenost, ale exministr spravedlnosti měl zřejmě důvod ´zakuklovat´. Jiří Pospíšil se totiž podobného setkání zúčastnil již rok předtím,“ tvrdí Vít Bárta.

Pospíšil zapomněl, že na stejném místě byl i o rok dříve

Bylo to na stejném poloostrově a ve stejném hotelu, kam chodil Topolánek s Martinem Romanem a se skupinou podnikatelů a lobbistů hrát golf. „Byl tam tehdy služebním autem, s ochrankou ministerstva spravedlnosti a strávil tam mnohem delší čas než o rok později, kdy aféra zmítala médii v Čechách,“ uvádí Vít Bárta s tím, že se nechce věřit, že Pospíšil na podobnou návštěvu zapomněl, a už vůbec ne na „náhodnou“ trefu stejného hotelu.

„Stejnou ztrátou paměti pak zřejmě trpí i jeho kmotr Roman Jurečko. I on totiž nedávno pro média, když mu připomněla v souvislosti s odvoláním Jiřího Pospíšila toskánskou aféru, tvrdil, že když ´náhodou´ potká expremiéra, není nic špatného na tom, když ho pozdraví. Opravdu není ... Kdyby to byla pravda,“ uzavírá poslanec Věcí veřejných Vít Bárta své vysvětlení, proč není radno exministru Pospíšilovi věřit.

Na výslech o Vidnavě dohlížela antikorupční bojovnice Marvanová

U policejního výslechu Jiřího Pospíšila v případu Vidnava byla přítomna i exministrova advokátka Hana Marvanová, jinak také spoluzakladatelka sdružení Veřejnost proti korupci. „Ministerstvo spravedlnosti už tuto věc připravovalo před jeho příchodem. On už celý nákup spolu s Vězeňskou službou jenom dokončoval. Souhlas s touto investicí vyslovilo i ministerstvo financí,“ vysvětlila Hana Marvanová, proč nelze Pospíšila z ničeho nekalého v tto kauze podezírat.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.