Dolejš: Nikdo z nás nezná celý spis. Víme ale, že kauza Ratha se může větvit

28.05.2012 10:42

 

ParlamentniListy: Veřejnost dostala v posledních dnech víceméně jasné důkazy o vině Davida Ratha z úplatkářství. Ty jsou mimo jiné založeny na odposleších, které prováděl Útvar zvláštních činností Policie ČR. Otec Davida Ratha Ratmír je nicméně považuje za nesmysl a falzum.
Snad jen příznivci konspiračních teorií a otec uvazbeného poslance Ratmír Rath tvrdí, že je naprostý nesmysl, aby jeho syn někde šustil bankovkami a přepočítával miliony, jak je zachyceno v odposleších. Podle něj je vše zkreslené a mediálně překroucené. V souvislosti s tím se tedy nabízí otázka, zda je možné odposlechy padělat či pozměnit tak, aby se na jejich pravost nedalo přijít ani po detailní expertíze. 
Podle experta na odposlouchávací technologie Zdeňka Schmidta toto však možné není. „Myslím si, že expertíza by měla dneska poznat, že to úplně nesedí. Nemusí tam být vidět opticky to stříhání, ale podle změn frekvencí by na to měli přijít,“ popisuje pro ParlamentníListy.cz klíčový identifikátor Schmidt. Expert v oboru se také nikdy osobně nesetkal s počítačovými programy, které by falšování umožnily, i když připouští, že o nich četl v odborné literatuře.
 
Veřejnost už dlouhou dobu prahne po chycení velké ryby, která je podle organizací zabývající se bojem proti korupci důležitá k tomu, aby občané uvěřili, že nejde jen o plané řeči politiků. Podle Schmidta je velmi nepravděpodobné, že někdo riskoval podvrh na takto významné osobě, jakou David Rath byl. „Ty odposlechy jsem sice neslyšel, ale nevěřím tomu, že by se to někdo pokusil zinscenovat,“ uzavřel Schmidt s poukazem, že je přesvědčen, že policie konala tak, jak měla. 
 
Přepis na sněmovním výboru
Odposlechy neslyšel ani člen Mandátového a imunitního výboru Jiří Dolejš (KSČM), který se účastnil výslechu obžalovaného poslance na neutrální půdě hotelu Spiritka. „Jako členové výboru máme pouze právo nahlédnout do podkladů, pro své rozhodování, které nám policie a státní zastupitelství poskytne. To jsou vybrané fragmenty, přepisy, které slouží jako argumentace. Tyto přepisy jsou uloženy na výboru a poslanci si je tam můžou přečíst, aniž by je vynášeli. Dolejš také pochybuje, že by přepisy byly podvrh. „Pro mě je podstatné, že došlo k zadržení, k obvinění a vazbě, to bylo doloženo, Nikdo z nás nezná celý spis. Z toho, co vím, je kauza Davida Ratha velmi závažná a může se větvit. Bylo by katastrofou, kdyby nebyla vyřešena,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz Dolejš.
Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové je však běžnou praxí, že se k poslancům dostávají jen dílčí informace. “Hlavní je otázka, kolika osob se to týká, v tomto případě se to týká jen jedné osoby,“  vysvětluje ParlamentnímListům.cz Bradáčová.
Vypálené CD
Hodiny odposlechů z Rathova telefonu ležely na speciálně zašifrovaném policejním serveru. Přístup k nim přitom mělo jen několik policistů. Poté, co soud odposlouchávání povolil, dostali speciální autorizační klíč, aby je mohli v průběhu prověřování případu poslouchat. Teď je kompletní audio vypálené na CD. Pro účely trestního řízení pak Útvar zvláštních činností vyhotovuje kopie, které určí státní zástupce nebo soudce.
Sám Rath celou kauzu považuje za spiknutí ministra vnitra Jana Kubiceho a dalších vysoce postavených policejních činovníků. Poslanec o sobě prohlásil, že je politický vězeň a přirovnal se k bývalé ukrajinské premiérce Julii Tymošenkové.
 
 
Petice za veřejný projev MUDr. Davida Ratha před sněmovnou
Tato petice má za úkol prosadit možnost věřejného projevu MUDr. Davida Ratha na schůzi Poslanecké sněmovny.
ménem lidu musíme trvat na tom, aby byla doktoru Rathovi poskytnuta možnost veřejně se vyjádřit k celé kauze. Doktor Rath je stále poslancem ČR, a tak i nadále má povinnost ke svým voličům, nyní je jeho povinností, aby objasnil události, které sledujeme od jeho zatčení. Jsme svědky divadlení hry, ve které hlavní postava figuruje ve všech větách, není však přítomna fyzicky na jevišti před diváky, před svými voliči. Opět jsme svědky něčeho, co značně připomíná : " O nás, bez nás. " , v tom případě : " O něm, bez něj. "
 
 
Nové informace o Rathovi, jeho otci a zavřené milence
Za úplný nesmysl považuje otec obviněného poslance Davida Ratha, že jeho syn někde šustil bankovkami a přepočítával miliony, jak je zachyceno v odposleších. K tomu neměl absolutně žádnou motivaci, protože peněz měl dost. Podobně na tom jistě byla i další obviněná Kateřina Pancová, jejíž vazební stíhání je pro kratší úvazek v nemocnici Motol jejím vedením bráno jako omluvená absence.
Za bohatého člověka, který však k majetku přišel zčásti vlastním přičiněním a zčásti dědictvím, se považuje  jedenaosmdesátiletý Ratmír Rath, otec obviněného poslance Davida Ratha. Proto je přesvědčen, že ani jeho syn neměl absolutně žádnou motivaci, aby se přehraboval bankovkami. „Takže takové to podezření, že by někde šustil miliony, jak jsem četl v novinách, to jsem se div nezasmál, to jsou takové nesmyslné krávoviny,“ uvedl Ratmír Rath v rozhovoru pro Lidové noviny.
„Pro mě ty peníze nejsou mnoho. Pro Davida určitě taky ne, poněvadž ty peníze, které mám já, má on. Neutrácím a ve svém věku ještě vydělávám,“ argumentoval poslancův otec. Ten se hlásí ke třetímu balíku peněz, které v souvislosti s touto kauzou vyšetřovatelé našli. Až dosud se vědělo o dvou balících zajištěných peněz: sedm milionů korun si Rath odnášel v krabici od vína a dalších třicet se našlo v domě jeho spolupracovníků Kateřiny Pancové a Petra Kotta.
Nešlo o dřívější úplatky, ale otcovy našetřené miliony
Mělo jít minimálně o dalších deset milionů korun, které našel vyšetřovací tým v Rathově domě v Hostivici. O nich se nepřímo zmínil David Rath v dopise, který poslal členům mandátového a imunitního výboru z vazby a v němž si stěžuje, že se skandalizují celoživotní úspory jeho rodičů, kteří je nabyli tvrdou prací v lékařství.
Existenci peněz v Rathově domě vysvětluje jeho otec tím, že si chtěl v Hostivici před třemi lety pořídit nějaké bydlení a když z toho sešlo, nechal je v domě, který má na půl se synem, připravené. „Ten dům, kde bydlí David, jsem postavil já a je z poloviny můj a z poloviny jeho. Tak proč bych nemohl mít ve své polovině své peníze? A oni mu tam teď dělají nohy, že tam bral už nějaké úplatky dřív. To byly mé peníze a ještě jsou,“ dušoval se Ratmír Rath v rozhovoru pro LN.
 
Doktor Strach z Thomayerovy nemocnice
Právě o něm jako o vlivném lékaři, jehož největší sláva se datuje do posledního dvacetiletí komunismu, se v ne příliš lichotivých souvislostech zmiňuje týdeník Reflex. „V době normalizace dokázal spojit vážnost lékařské profese a současně byl významný komunistický funkcionář, který měl pro své sekernické sklony mezi zaměstnanci pražské Thomayerovy nemocnice přezdívku doktor Strach,“ připomíná týdeník.
 
Za osudovou ženu bývalého hejtmana a exministra zdravotnictví lze považovat Kateřinu Pancovou. V první polovině devadesátých let léčila v nemocnici v Motole pacienty s nádory ozařováním a ve volných chvílích se vodila za ruku s mladým nadějným lékařem Davidem Rathem. Byli pořád spolu a také společně zakládali v roce 1995 Lékařský odborový klub, díky němuž začala Rathova hvězda stoupat.
 
Bývalá milenka šéfovala nemocnicím za luxusní plat
MF Dnes upozorňuje, že byť příběh lásky po letech vyprchal, Rath své Kateřině, která ho znala a milovala ještě předtím, než se stal slavným, skutečně věřil. To proto jí svěřil vládu nejen nad nemocnicí v Kladně, ale i nad všemi ostatními krajskými nemocnicemi, byť ty měly své oficiální ředitele. Nutno dodat, že za luxusní plat: Kateřina Pancová brala 90 tisíc měsíčně za šéfování oblastní nemocnice v Kladně, plus dalších 30 tisíc za kočírování pěti ostatních nemocnic. Pro srovnání: průměrný plat šéfů těch největších fakultních nemocnic je 85 tisíc.
 
Její stále ještě nadřízený, šéf nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, o ní mluví jako o milé, hezké holce. „Akorát nám teď zamotala hlavu, protože má u nás menší pracovní úvazek, takže nakonec jsme na poradě dospěli k tomu, že je-li zaměstnanec vazebně stíhán, je to omluvená absence,“ pronesl Ludvík pro MF Dnes.
 
Podle Kalouska poškozuje kauza politiku jako celek
Stejně jako Ratha dlouho neuvidí Pancová, platí totéž i pro ministra financí Miroslava Kalouska, jenž byl ve sněmovně nejčastějším terčem jeho slovních útoků. Prý mu to však žádné uspokojení nepřináší. „Celý ten případ je strašně nešťastný a kdo má jenom trochu odpovědnosti, tak nemůže cítit žádnou škodolibost ani radost, ať měl s panem Rathem vztahy jakékoliv. To strašně poškozuje politiku jako celek,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Miroslav Kalousek.
Podle něj kauza podlamuje důvěru veřejnosti, „že se s veřejnými prostředky zachází zodpovědně“. Problém je o to závažnější, že kauza nezůstává ukryta v České republice. „Vzhledem k tomu, že se tady operuje s prostředky Evropské unie, tak to silně zvyšuje její nedůvěru k tomu, jak zacházíme s jejími prostředky. A to je pro jejich čerpání velká komplikace,“ konstatoval ministr financí.
 
Vazební psychóza jako následek silného stresu
To známý český psychiatr Jan Cimický pohlíží na případ Davida Ratha úplně jinýma očima a upozorňuje, že závažná změna, kterou v uplynulých dnech poslanec prošel, může vést až k tomu, že začne reagovat způsobem, který je blízký duševní poruše. „Tomu se říká vazební psychóza a postihne to samozřejmě ty lidí, kteří jsou vystaveni význačnému stresu jako nyní pan poslanec Rath. Určitý nápor změn pak totiž nedokáže organismus již zvládnout, proto se taková porucha může objevit,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Jan Cimický.
„Ale na rozdíl od duševní choroby tohle poleví a zmírní se ve chvíli, kdy se zmírní i určitý stres, to znamená, kdy se lidé dostávají pryč z prostředí, které to vyvolalo,“ doplnil psychiatr. Podle něj jsou samozřejmě duševní stavy jiné u člověka, který do vazby přichází po páté nebo po desáté, má určitou zkušenost a ví, co jej čeká, než u člověka, který se předtím pohyboval v úplně jiném prostředí. „Na toho pak vazba samozřejmě působí mnohem intenzivněji,“ poznamenal Cimický.
 
Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.