Kradou všichni hejtmani, naznačil Zeman. ČSSD je v krizi a Dienstbier je neschopný

25.05.2012 13:35

 

ParlamentniListy: Ohledně kauzy Davida Ratha omílá jezevec z Vysočiny Miloš Zeman opět nutnost přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku. Případ hodnotí jako chybu celého systému, která umožňuje hejtmanům, aby se obohacovali z veřejných zakázek. Mimo jiné i v tomto kontextu Zeman dost kritizuje vedení současné ČSSD.
Měřeno počtem mediálních výstupů stojí kauza zatčeného poslance Davida Ratha na vrcholu žebříčku popularity. Avšak je to špatný systém, co umožňuje v udělování veřejných zakázek korupci. „Nejde jen o záležitost bývalého středočeského hejtmana Ratha, ale o systémovou chybu, která hejtmanům umožňuje, aby se obohacovali z veřejných zakázek. Jediný způsob, jak tomu zabránit, je přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku,“ řekl vlivný důchodce z Vysočiny ParlamentnímListům.cz. Ostatně ten zákon je jeho prioritou dlouhá léta.
 
Pro zloděje ani procento z lupu
„Nesouhlasím s názorem, který deklarovala ČSSD, že má být tento nelegálně získaný majetek zdaněn šestasedmdesáti procenty. Nevím, proč by si měl zloděj čtyřiadvacet procent ponechávat. Podle mě by přicházely v případě schvalování zákona do úvahy pouze konfiskace majetku, ale i nepodmíněné odsouzení,“ doplňuje Zeman. Ostatně návrh zákona o prokazování původu majetku měla předložit i vicepremiérka Karolína Peake, ale je ticho po pěšině. Vládní strany ODS i TOP 09 jej totiž odmítají.
Nejvíce tomuto nápadu větší strany koalice vyčítají, že je nesmyslný, populistický a administrativně náročný. „Řešilo by se to stejně jako v celé západní Evropě, kde důkazní břemeno není na finančních úřadech, ale na těch, co mají prokázat, jak k svému majetku přišli. Každý, kdo ho získal poctivě, to může snadno dokázat. Dědickou, darovací či jinou smlouvou. A ti ostatní ať se potí,“ hází do koše protiargumenty pravice Zeman.
 
Za opoziční smlouvy nic
Zeman reaguje i na časté námitky kritiků opoziční smlouvy, na jejímž základě byl v letech 1998 až 2002 předsedou jednobarevné menšinové vlády, že právě tehdy začalo masivní rozkrádání země. „Tito kritici by se měli seznámit s fakty. Pak budou vědět, že největší korupční aféry vznikly před a po opoziční smlouvě, nikoliv během ní. Vzpomeňte si na lehké topné oleje, a když se podíváme na aktuální vývoj, ani Rath nebyl nijak s opoziční smlouvou spjat,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.
Ostatně, jak už bylo řečeno, ani návrh zákona zpracovaný ČSSD mu nevoní. Sociální demokracie ho předložila loni. Lidé by podle něj museli dokládat výši příjmů, pokud si pořídí cenné papíry za více než pět milionů korun, nebo nemovitosti dražší než 20 milionů korun. Pokud by nebyli schopni prokázat, že si na ně vydělali, zaplatili by z dané částky daň ve výši 76 procent. Příjmy by neměli dokládat plošně všichni majitelé nemovitostí či cenných papírů, ale pouze ti, u nichž bude mít finanční úřad podezření, že si na ně nemohli vydělat sami.
 
Cvachové oranžové politiky
V kritice ČSSD zachází Zeman ještě dál. Autentičtí sociální demokraté podle něj nejsou ani současný předseda strany Bohuslav Sobotka, ani druhý místopředseda Lubomír Zaorálek. „U Sobotky jsem argumentoval tím, že byl podle mého přítele Eduarda Janoty nejhorším ministrem financí, jenž v době konjunktury ztrojnásobil deficit státního rozpočtu, a s tímhle hodnocením by asi nebyl ani dobrým ministerským předsedou. O Lubomíru Zaorálkovi se obecně říká, že je doktor Cvach české politiky a pokud znáte seriál Nemocnice na kraji města, víte, o čem mluvím,“ pokračuje v kritice Zeman.
Ostatně u svého možného protikandidáta na post příštího prezidenta Jiřího Dienstbiera mladšího si zase vzpomíná, jak byl kdysi z funkce předsedy mladých sociálních demokratů odvolán pro neschopnost. Smírně však zakončuje, že každý člověk má ve své historii úspěchy i neúspěchy.
 
 
Rath má právo na spravedlnost. Manipuluje se s veřejným míněním, říká Čunek
V pořadu Partie na Prima family byli hosty místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, předseda Věcí veřejných Radek John a senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek. Ve druhé polovině se politici hlavně předháněli v tom, kdo víc udělal pro boj s korupcí.
Čunek připomněl, že on byl také obviněn z korupce. Tvrdí, že se jednalo o spiknutí. „V mé kauze do toho byla zapletena policie i státní zástupci, aby mě zdiskreditovali. Proto volám, aby i vyšetřování pana Ratha probíhalo spravedlivě a neveřejně,“ řekl Čunek. Kritizoval, že se manipuluje s veřejným míněním.
 
Jarolím podal 27 trestních oznámení
John prohlásil, že evropské dotace se rozkrádají již dlouho a on proti tomu bojuje. „Já spolupracuji s Tomášem Jarolímem, který podal 27 trestních oznámení,“ oznámil. „Za pana Čunka započalo zametání kauz pod koberec,“ myslí si Zaorálek. On sám se prý nebojí, že by se u ČSSD narušily vztahy mezi krajskými politiky.
John je přesvědčen, že na boji s korupcí mají Věci veřejné největší podíl. „My jsme hlídali, aby se nikde neukradly žádné miliony,“ tvrdí s tím, že současná vláda nekrade, na rozdíl od vlád předchozích. „Škody způsobené tímto způsobem vládnutí jsou obrovské,“ opáčil Zaorálek. „Nepleťte si vaše dojmy s pojmy a řekněte, co se ukradlo,“ rozčiloval se John.
 
 
Dienstbier ostře: Rathovy miliony nejsou moje. Jde o ubohou pomstu
Senátor a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier (ČSSD) byl nařčen z toho, že miliony nalezené u obviněného Davida Ratha byly určeny právě na jeho hradní kampaň. Sám ale podobný scénář kategoricky vylučuje. Jde prý o cílený útok a pomstu namířenou proti jeho osobě.
Peníze z kauzy Rath prý mohly být určeny na prezidentskou kampaň Jiřího Dienstbiera. Právě tak komentuje politickou rovinu kauzy Rath známý právník Zdeněk Koudelka z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
 
Koudelka? Výsměch a pomsta
Podle samotného senátora Dienstbiera jde ale jen o Koudelkovu pomstu a pocit ukřivdění. "Lidem, kteří se v tom orientují, to musí připadat směšné," řekl ParlamentnímListům.cz s tím, že jde o vyjádření Koudelkova kariérního ponížení.
"Je to ubohá pomsta pana Koudelky za to, že nebyl zvolen ústavním soudcem," vysvětlil svou verzi vážného právníkova obvinění Dienstbier.
Měly peníze adresáta?
Podle Stanislava Grospiče z KSČM jde o čistou spekulaci. "Je to jedna z řady spekulací, muselo by se to prokázat orgány činnými v tresním řízení," řekl ParlamentnímListům.cz. Jeho spolustraník Jiří Dolejš pak celou věc trochu zlehčuje. "Na těch penězích napsáno není, pro koho a nač byly," řekl redakci.
Podobný názor má i zběhlík z Věcí veřejných, Stanislav Huml. "Nejsou to podložené informace. Už jsem dokonce četl, že byly určeny na koupi nemocnice," řekl.
 
Cílené očernění?
Stanislav Polčák z TOP 09 ukazuje na jiný aspekt Koudelkova obvinění. "Dnes se budou různé kruhy snažit zneužít tuto kauzu i v rámci různých nepravdivých obvinení. Rozhodně nejsem příznivcem Jiřího Dienstbiera, i když si jej vážím jako slušného politického soupeře, ale toto se mi jeví jako cílená politická pomluva," uvedl.
Stejně jako Dienstbier Koudelkovu tezi vysvětluje možností, že jde o revanš za to, že právník nebyl zvolen ústavním soudcem. Za tím ostatně stojí částečně i sám Dienstbier.
 
Rath jako Tymošenková
David Rath v souvislosti s obviněním z převzetí úplatku rezignoval na funkci hejtmana i krajského zastupitele a odstoupil z kandidátky pro podzimní volby. Zatím si ale nechal poslanecký mandát. Představitelé sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou ho vyzvali, aby opustil politiku a mandátu se vzdal. Poslanec to ale neplánuje. Považuje se za politickou oběť. V této souvislosti se přirovnal třeba k ukrajinské expremiérce Julii Tymošenkové, která je vězněná na Ukrajině.
 
Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.