Kuba (MPO): Vláda chce zachovat solární daň i po roce 2013 a odkrýt majitele

25.02.2013 12:50

PatriaOnline: Dnešní majitelé solárních elektráren nejsou podnikatelé, jen čerpají peníze z veřejných zdrojů, uvedl v rozhovoru pro HN ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s tím, že zákon o podpoře obnovitelných zdrojů neměl být nikdy přijat. Masivní dotace podle něho navíc vždy navádějí k růstu korupčního prostředí. Vláda proto usiluje o zachování zdanění fotovoltaických elektráren i po roce 2013, i když to bude složitější než doposud. 

„Solární daň bychom chtěli zachovat, ale je myslím zřejmé, že po roce 2013 ji již nebude možné aplikovat paušálně jako nyní,“ uvedl Kuba v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Důvodem je nemožnost narušit dříve garantovanou 15letou návratnost solárních projektů. 

V současnosti jsou solární projekty zatíženy 26% srážkovou daní z výkupní ceny elektřiny, která byla zavedena v roce 2011 s platností do konce letošního roku. Zdanění napadli u Ústavního soudu provozovatelé fotovoltaických elektráren, soud ale jejich výhrady odmítl a ponechal daň v platnosti. Zdůraznil, že nové 26% zdanění jen navrací situaci k původnímu záměru návratnosti investic 15 let. Cílem zvýšení zdanění podle soudu bylo zastavit neúčelné zvyšování nákladů na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, k němuž nestačily nástroje prostřednictvím ERÚ (maximální snížení o 5 %) a bylo třeba přistoupit k aktivitě zákonodárce. 

Pro další zdanění solárních elektráren bude podle dnes otištěného vyjádření ministra Kuby nutné postupovat individuálně. „Musíme znát detaily a návratnost téměř každého projektu, který byl v Česku realizován, abychom věděli, koho ještě zdanit můžeme,“ vysvětlil člen vlády v narážce na garantovanou 15letou návratnost solárních projektů. „Budeme tak muset projekty, téměř po jednom analyzovat,“ dodal. 

Státní příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů je letos stejně jako vloni 11,7 miliardy korun, jelikož vláda neprosadila původně plánované snížení příspěvku na 9,7 miliardy korun. V loňském roce lidé v ceně elektřiny platili za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině, letos to bude podle odhadu MPO a Energetického regulačního úřadu z konce listopadu již 583 korun.

Není to žádné podnikání 

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba již dříve apeloval na rozkrytí vlastnických struktur solárních projektů a hodlá v této iniciativě s podporou premiéra Petra Nečase pokračovat. „Jako ODS jsme zajedno v tom, že musí dojít k zveřejnění lidí, kteří čerpají veřejné zdroje na obnovitelné zdroje. To není žádní podnikání, to je jasné, dopředu predikovatelné čerpání peněz z veřejného rozpočtu,“ vysvětlil Kuba v dnešním rozhovoru pro HN. 

Vývoj v oblasti zdanění solární elektřiny by se mohl dotknout i největší české energetické skupiny. „Skupina ČEZ platí za solární daň přibližně 400 milionůkorun ročně a je zároveň největším příjemcem solárních dotací - v ročním objemu přibližně 1,6 mld. , když instalovaný výkon solárních elektráren činí 125 MW,“ vysvětlil Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.

ČEZ vlastní největší solární komplex v Česku Ralsko Ra 1, který má instalovaný výkon 38,3 megawattu, i třetí největší českou solární elektrárnu u Ševětína na Českobudějovicku s instalovaným výkonem 19,9 megawattu. Druhou největší fotovoltaickou instalaci v ČR u Nové Vsi na Mělnicku, elektrárnu s výkonem 35,1 megawattu, provozuje společnost FVE CZECH NOVUM, jejíž většinový vlastník firma Decci a.s. využívá akcie na majitele.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) přišel s požadavkem na odhalení všech příjemců státní podpory na fotovoltaickou elektřinu již před dvěma týdny. Podle Kuby se řada vlastníků skrývá za akciemi na majitele, ačkoliv by podniky, které dostávají jakoukoli formu podpory od státu, měly mít transparentní vlastnickou strukturu. „Já myslím, že čeští občané mají právo vědět, kam tyto desítky miliard korun, které prostě platíme za zbytečně drahou elektrickou energii, tečou,“ řekl ministr průmyslu a obchodu již před dvěma týdny o dotacích na podporu obnovitelných zdrojů, které se citelně promítají do ceny pro koncové uživatele. 

Zástupci solárního průmyslu sdružení v České fotovoltaické průmyslové asociaci (CZEPHO) návrh ministra podporují, pokud bude proveden opravdu důsledně. „Takový krok má smysl pouze v případě, že se půjde do minulosti a rozkryjí se také podezřelé obchody kolem polostátní společnosti ČEZ,“ uvedla Zuzana Musilová z CZEPHO. „Právě ČEZ je dnes největším investorem ve fotovoltaice, jeho elektrárny byly za podezřelých okolností připojeny doslova za pět minut dvanáct,“ dodala.

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.