Na poctivost Bradáčové bych nedal ani pětník, píše aktivista

23.05.2012 12:28

 

ParlmentníListy: Blogger a aktivista Tomáš Pecina uveřejnil na Literárních novinách pět věcí, které mu na případu Davida Ratha nejvíc vadí. Je Rathova vazba ústavní? ptá se.
První, co Pecina uvádí, jsou odposlechy, kterých je podle mediálních informací mnoho. Odposlech telekomunikačního provozu je ovšem podle něj úkonem trestního řízení, přičemž trestně stíhat poslance nebo senátora lze pouze s výslovným souhlasem komory, jejímž je členem.
"Jestliže soudce povolil odposlech poslaneckého telefonu, presumoval tím, že tento souhlas bude následně udělen, čímž překročil svou pravomoc a obecně pravomoc soudní moci. Odposlech telefonu poslance nebo senátora je proto podle mého názoru vždy a bez výjimky neústavní," píše Pecina.
Další věcí, kterou se zabývá, je nepříslušnost státního zástupce a soudu. Možnost volby z několika místně příslušných státních zastupitelství a soudů tu podle Peciny byla zneužita k "účelovému přenesení kauzy a její přidělení mediální hvězdě Bradáčové, státní zástupkyni, na jejíž nezávislost a poctivost bych osobně nevsadil ani pětník."
Jestliže k přijetí úplatku došlo v Rudné u Prahy, příslušnými by měly být Krajské státní zastupitelství v Praze a k rozhodování o vazbě Okresní soud Praha-západ.
Pecina taktéž tvrdí, že není známé usnesení o vzetí do vazby anebo to, že došlo k manipulaci s důkazy při domovních prohlídkách.
Největší vlna kritiky se v Rathově případu zatím týká právě státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Podle oslovených právníků mohou skutečně vzniknout obavy z porušení Ústavy, když byl celý případ svěřen jinému než příslušnému státnímu zástupci a soudci. Bradáčová výtky nekomentovala.
O Lence Bradáčové se taktéž tvrdilo, že pracuje pro ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ta informace popřela s tím, že jsou účelové.
„Já bych spíš očekávala, že bude-li někdo kauzu komentovat, bude to policie. Zatím všechny úkony vedoucí k odhalení jsou prací policie. Přitom od policie jsem neslyšela vůbec nic,“ podivila se pro ParlametnníListy.cz nad prací Bradáčové bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.
 
Černá čarodějnice. Tak prý zločinci říkají Bradáčové, která dostala Ratha do basy
Státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která minulý týden zatkla Davida Ratha, spolu se svými kolegy vzpomíná, co se v kauze středočeského hejtmana stalo předtím, než byl policisty zadržen se "sedmičkou" v ruce.
Na počátku celé akce podle týdeníku Respekt stál podnikatel, ke kterému se dostaly informace o předražené zakázce na rekonstrukci buštěhradského zámku. Nešlo však prý o konkurenční boj, ale o znechucení z korupce ve společnosti. Nevěděl však, kam se obrátit, protože na policii by nepodložená informace z druhé ruky mohla zapadnout.
Nakonec se obrátil na svého známého z řad bývalých policistů, který jej odkázal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. „U nás to skutečně začalo. A protože se oznámení v počátku týkalo severních Čech, poslali jsem trestní oznámení do Ústí,“ vzpomíná náměstek Nejvyššího státního zástupce Igor Stříž.
 
Padni komu padni
Tak se případ dostal ke státní zástupkyni Lence Bradáčové. Té se přezdívá „Cattani v sukních,“ severočeská galérka jí však podle Respektu přezdívá spíše „Černá čarodějnice“. Původně se její tým zaměřoval jen na kauzu Buštěhrad, do které byli nejvíc zapletení Petr Kott s Kateřinou Pancovou. Až po několika týdnech se v odposleších začalo objevovat jméno Davida Ratha.
Účast někoho takto mocného prý často znamená, že se celé vyšetřování začne komplikovat. S tím však v tomto případě Bradáčová nesouhlasila. „Zákon musí měřit všem stejným metrem a přesně to je moje práce,“ říká pro Respekt.
Když se v odposleších začalo mluvit o předání peněz, rozhodli se vyšetřovatelé zatknout pachatele přímo při činu. Prý nebylo těžké zjistit, kdy a kde k předání dojde. Zatímco zpočátku spolu podezřelí mluvili kódovaně, postupně ostražitost opadala. V den předání úplatku už spolu mluvili zcela otevřeně a tak policie podle Respektu  mohla jít najisto.  
 
Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.