Špičky ČEZu zachraňují bulharské investice i v Bruselu

21.02.2013 13:05

ČT24: Brusel - Do Bruselu dnes přiletěl jeden z nejvýše postavených manažerů ČEZu. Důvod je jasný, firma začala bojovat za ochranu svých bulharských investic i na půdě Evropské unie. Cílem je přesvědčit Evropskou komisi, aby se problémem začala intenzivně zaobírat. Bulharsko hrozí, že firmě odebere licenci. Energetický gigant spouští svou kampaň přímo u eurokomisaře pro energetiku. V Bruselu chce také jednat s evropským energetickým regulátorem.

Česká diplomacie je prý velmi aktivní

"Česká diplomacie je velmi aktivní. Už předevčírem pan velvyslanec Povejšil zde v Bruselu na DG Energy představil jakési komuniké, jakousi nótu, ve které vysvětlil ty největší problémy," řekl Ivo Hlaváč, ředitel Public Affaires ČEZ.

K situaci v Bulharsku se vyjádřil i Miloš Zeman

"Každá rozumná vláda hájí zájmy svých podniků. Co se týče Bulharska, tak i vláda v demisi je vláda. A je třeba jednat s jakoukoli vládou," uvedl budoucí prezident. Podle Zemana se někteří čeští politici tváří, že nevědí, co jsou národní zájmy. "Měli by využít všech kontaktů na Evropskou unii, využít arbitrážních mechanismů, ale kromě toho přistoupit i k bilaterálním jednáním," dodal.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se situací zabývá ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Sofii. Je podle něj třeba počkat na novou bulharskou vládu, do jejího jmenování nemá jednání smysl.

 

Nepokoje v Bulharsku neutichají

Bulharské nepokoje neutichají. Demonstranti v Sofii včera večer obsadili nejrušnější dopravní křižovatky. Jedním z důvodů protestů je i drahá elektřina. Na to by mohla doplatit i česká pobočka energetické firmy ČEZ. Tamní úřady totiž rozhodují o možném odebrání její licence.

Odpůrci vlády na straně jedné, její zastánci na druhé a všude policejní jednotky - tak to večer vypadalo v desítkách bulharských měst. Lidé vládě a úřadům vytýkají chudobu a špatnou sociální situaci. Včerejší demise vlády premiéra Bojka Borisova většině z nich nestačila. "Nespokojenost lidí dosáhla vrcholu, takhle to nemůže pokračovat. Odstranili jsme Borisova, ale to byl nejmenší problém. Ostatní jsou pořád u moci, proto pokračujeme v protestech," řekl jeden z protestujících.

 

Lidé si stěžují mimo jiné na ceny energií. Žádají kontrolu velkých zahraničních podniků a znárodnění strategických firem. To se může týkat i ČEZu, který v Bulharsku distribuuje elektřinu. Radikální slova politiků o odebrání licence ale politici postupně mírní. Rozhodující slovo má nyní tamní regulační úřad.

Experti varují, že pokračující násilnosti by mohly Bulharsko uvrhnout do chaosu. Země míří k předčasným parlamentním volbám. Vůdčí síla opozice - socialisti - přislíbili, že v případě vítězství čeká zemi "ostrý levicový obrat". "Jsou před námi předčasné volby, ekonomika naší země je zničená, lidé se utápějí v bídě," potvrdil člen opozičních socialistů Sergei Stanišev.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.