V ČR se vrátí k moci komunisté, napsaly zahraniční deníky

24.04.2012 10:54

 

ParlamentniListy: Podle rakouského deníku Die Presse v České republice reálně hrozí návrat komunistů k moci. Češi jsou podle komentátora rakouského deníku tak naštvaní na pravicovou vládu, že by jim jejich comeback snad ani nevadil. Die Presse se však obává, jak by se případná levicová vláda ČR vyrovnala se současnými evropskými výzvami.
Komentář v rakouském deníku, uvedený slovy „Dny chaosu v Čechách“, zmiňuje současné průzkumy preferencí v ČR, ze kterých již dlouhou dobu vychází levice jako absolutní vítěz. Dopisovatel Hans Jörg Schmidt si proto myslí, že po příštích volbách zcela jistě vznikne vláda ČSSD s tichou podporou komunistů. „Komunisté získají znovu odpovědnost za vládu. Čechům je to ale zjevně jedno,“ píše.
 
Die Presse: Čechy čekají "krev, pot a slzy"
Češi mají vlády plné zuby, ukázali na Václaváku
Důvodem popularity levice je podle deníku fakt, že vláda Petr Nečase, ordinující Čechům jedno úsporné opatření za druhým, již prý ztratila svou legitimitu. "100 tisíc lidí, kteří zaplnili Václavské náměstí, vyslalo vládě vzkaz, že už jí mají plné zuby,“ píše korespondent rakouského deníku.
Podle informací serveru ihned.cz rakouský list vyjmenovává plánované reformy a vyjadřuje názor, že další případný volební úspěch bude záviset především na lidech ze strany TOP 09, která ovládá nejdůležitější ministerstva.
Die Presse připomíná, že trojkoalice ODS, TOP 09 a VV může v parlamentu stavět na masívní podpoře 118 hlasů, největší jakou česká vláda vůbec kdy měla.
 
Malé výbuchy začátečníků
Podle listu to však nemusí ještě nic znamenat. List připomíná, že Johnova strana Věci veřejné se při koaličních rozhovorech víckrát postarala o "malé výbuchy". Což prý ovšem neudivuje, protože se jedná o politické nováčky.
List tvrdí, že v koaličních jednáních o vládě nejvíce zabodovala TOP 09 s "tahounem" Karlem Schwarzenbergem. Právě tato strana si podle rakouského názoru zajistila v novém kabinetu nejdůležitější místa.
 
Koncert plný škrtů
Největší moc podle Die Presse bude mít ministr financí Miroslav Kalousek, který je prý "vlastně šéf strany" TOP 09.
Kalousek by mohl sklízet odměnu před příštími volbami, pokud se bude moci představit jako reformátor, který zemi zajistil do budoucna.
Deník vypočítává, že vláda má v plánu daňovou, zdravotní a důchodovou reformu a zavedení školného. Podle něj rok 2011 bude "velký koncert" plný škrtů.
 
Zahraniční investoři v nadějích - až na to euro
Zahraniční investoři si podle Die Presse od nové vlády slibují tři věci:
"Energický boj proti kvetoucí korupci, férové a doložitelné vypisování státních zakázek a pokud možno co nejrychlejší zavedení eura".
Jak ovšem rakouský list dodává, poslední bod bude možný, pokud se vládě podaří snížit deficit.
"Ale před rokem 2015 není na euro v Česku ani pomyšlení," uzavírá deník.
 
Demonstrace v Praze
Lidem podle něj vadí mnoho vládních skandálů, podkopávajících vládní legitimitu, ale rovněž nepopulární škrty a úspory. Navíc má koalice spoustu vnitřních problémů, zejména s Věcmi veřejnými, které prý svým diletantismem srážejí politickou kulturu.
 
Podle rakouského deníku se za dané situace zdají nezbytností předčasné volby. Levice, která v nich uspěje, prý zcela určitě nebude brát rozpočtovou disciplínu tak vážně jako Nečasova vláda.
Stejně pak soudí o budoucnosti České republiky německý deník Die Welt, který ve svém komentáři očekává společně s dalšími volbami razantní změnu politického kurzu.
 
 "Podle průzkumů by vedly k prudkému obratu doleva: k sociálnědemokratické vládě, kterou by tolerovali staří komunisté. Poprvé od revoluce by tak KSČM mohla minimálně nepřímo rozhodovat o vládním dění," napsal Die Welt.
 
"A Čechům se to zdá být jedno," dodal s odkazem na víkendovou masovou odborářskou demonstraci v Praze, při níž účastníci volali po nových volbách. "Atmosféra byla napjatá, běžní lidé mají plné zuby těch, kdo jim v současnosti vládnou," líčí německý deník situaci v Česku.
 
Příčiny této nespokojenosti ve společnosti vidí stejně jako rakouský deník ve skandálech, které vnitřně otřásly Nečasovou vládou a zbavily ji podle listu její legitimity, a ve stále nových úsporných opatřeních kabinetu doplňovaných zvyšováním daní.
 
VV jako vyděrači ODS a TOP 09
 
"Vlastní chaos ve vládě způsobil nejmenší koaliční partner, strana Věci veřejné (VV). VV oba větší partnery - Nečasovu ODS a konzervativní TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - pravidelně a amatérsky vydíraly tajnými, pikantními informacemi o jejich lidech," líčí Die Welt koaliční poměry v ČR a poté přibližuje poslední vývoj VV včetně soudu s neformálním lídrem strany Vítem Bártou a odchodu vicepremiérky Karolíny Peake.
 
"Premiér Nečas dal Peake čas, aby okolo sebe shromáždila dostatek přeběhlíků a zajistila tak přežití vlády. Důvod je jasný. Pokud středopravá vláda ztroskotá, budou nové volby. A těch se všechny strany v koalici kvůli její neoblíbenosti u občanů musí bát jako čert kříže," poznamenává Die Welt.
 
"Levicová vláda, která by zcela jistě z předčasných voleb vzešla, by sice také kvůli prázdné pokladně nemohla splnit všechny své velkolepé sliby, Česko by ale určitě nedodržovalo rozpočtovou disciplínu, k čemuž se Nečasova vláda zavázala, ačkoli příslušný pakt v EU oficiálně nepodepsala," předpovídá Die Welt vývoj po případných volbách.
 
S vládou ČSSD a komunistů "by se podle domácích komentátorů Česko stalo nejistým rozpočtově-politickým kantonem v Evropě. Na druhou stranu ale připouštějí, že současná vláda svou legitimitu už více než promrhala," uvádí německý list, podle něhož se tak Česká republika nachází v politicky téměř bezvýchodné situaci.
 
Die Welt nicméně připomíná, že Češi už mají zkušenost s vládou, která existovala jen díky podpoře "přeběhlíků", i s úřednickým kabinetem. "Čechy, kteří jsou od svých Pappenheimských ve vládních úřadech už na ledacos zvyklí, to tehdy ani v nejmenším netrápilo: život jde dál," uzavírá deník.
 
 
Česká televize informovala o protivládní demonstraci a tady je výsledek
Česká televize se při informování o sobotní demonstraci odborů a občanských iniciativ nezpronevěřila objektivitě. Shodují se na tom oslovení odborníci a nic na tom nemění ani fakt, že stejně jako v polovině března po protestu Holešovské výzvy pochodovaly z Václavského náměstí před budovu ČT na Kavčí hory stovky demonstrantů - jako vyjádření nesouhlasu s kvalitou informování o protivládních akcích.
Na Českou televizi mají spadeno demonstranti, ať už se jich na pražském Václavském náměstí sejde několik tisíc jako při protestu pořádaném Holešovskou výzvou v polovině března, nebo stotisícová masa jako uplynulou sobotu při protivládní akci odborů a občanských iniciativ. V obou případech se pak stovky nespokojených s údajnou neobjektivitou zpravodajství vydaly před budovu ČT na Kavčí hory. Tam bylo kupodivu po té obří demonstraci daleko méně bouřlivo než v březnu.
Tentokrát se před sídlem ČT shromáždilo zhruba pět set lidí, od nichž zaznívaly hlasy o údajně neobjektivním informování o protestu a podhodnocení počtu účastníků. „Pochody na Českou televizi hodnotím jako pomatení smyslů. Jít z Václaváku na Kavčí hory, to nemá vůbec žádný smysl. Smysl by mělo, kdyby šli na zasedání Rady pro televizní vysílání,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz ty mediální odborník a lektor VŠE Jiří Mikeš.
 
Demonstraci sledoval čtyřnásobek počtu těch, co se jí zúčastnili
„Sledoval jsem přímý přenos na ČT24, a tak vím, že se odboráři rozčilovali nad tím, že Česká televize snižuje počty demonstrantů. Ale stejně tak nevíme, do jaké míry jsou pravdivá ta čísla, která prezentovali odboráři. Jiný problém jsem nezaznamenal. Z vysílání České televize se mi zdálo, že informování je docela objektivní,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jan Bureš.
Dobře a reprezentativně zvolení hosté do studia
Součástí vysílání o protivládním protestu byli i hosté ve studiu. „Dalo by se diskutovat o tom, jak vystupoval Petr Sokol z CEVRO, který nepodával podle mě moc objektivní analýzu, ale spíš to byla stranická pozice ODS. Nicméně to není problém České televize, ale konkrétního politologa,“ podotýká Bureš. Nutno dodat, že jako protiváhu zvolila ČT politologa Lukáše Jelínka, který má blíže k ČSSD.
Politolog Bureš rovněž ocenil, že ČT reprezentativně vybrala hosty do studia v čase před začátkem demonstrace. Koalici zastupoval ministr financí Miroslav Kalousek a opozici místopředseda stínové vlády KSČM pro hospodářskou politiku Jiří Dolejš. „Podle mého dala Česká televize zaznít oběma stranám a myslím, že tato událost byla dobře zpracovaná,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Bureš.
 
Veřejnoprávní média u nás referují podobně jako na západě
Podle mediálního odborníka Jiřího Mikeše informovanost, kterou Česká televize této akci dala, byla naprosto přiměřená. „Díval jsem se na Události, v nichž moderátoři demonstraci odborářů podrobně shrnuli, a myslím, že Jakub Železný i Aneta Savarová se toho zhostili dobře. A zpracované to bylo velice objektivně,“ hodnotí Mikeš.
Nemyslí si proto, že veřejnoprávní televize straní vládě, jak občas někde zazní. „Lidé jsou zjitření, takže i když je někdo objektivní – a to i ve vztahu k vládě – tak vzbuzuje určitou nevoli. Podle mého se v tom ČT pohybuje velice uvážlivě. Jak Česká televize, tak i Český rozhlas se své veřejnoprávní role zhošťují velice slušně a podobně, jako by to bylo kdekoli na západě,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš.
 
Sedm z deseti lidí má podle STEM zpravodajství ČT za objektivní
Potvrzují to i výsledky posledního výzkumu, který na téma objektivity médií uskutečnila agentura STEM. Zatímco k domácí politické scéně se česká veřejnost staví silně kriticky, média sklízejí za svou práci uznání. Na konci minulého roku uvedlo 65 procent respondentů, že média poskytují o vnitropolitickém dění dobrý přehled. Ještě více lidí – 71 procent – uvedlo, že zpravodajství České televize informuje o vnitropolitickém dění objektivně, což je o sedm procent více než před rokem.
„Situace v České televizi a v objektivitě jejího zpravodajství bývávala horší a dnes se její novináři skutečně snaží, aby zpravodajství bylo opravdu objektivní a dávají zaznít většímu spektru názorů. Velmi dobře se to ukazuje v Událostech, komentářích, v nichž zejména Martin Veselovský je naprosto vynikající právě v té objektivitě,“ chválí jednoho z moderátorů ČT politolog Bureš.
 
Moderátoři se snaží, aby byli vnímáni objektivně
„Naopak osobně mám vždy trochu problém s Jakubem Železným, protože ten podle mého dává až příliš najevo svůj odpor vůči levici. Ale po přestupu do Událostí, kde hlavně čte zprávy, nemůže z tohoto pohledu moc uškodit. A když teď referoval o demonstraci odborů, spíš zdůrazňoval stanoviska odborů, takže bylo vidět, že se zřejmě také snaží, aby byl vnímán objektivně,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Bureš.
O maximální objektivitu se ve svém vysílání snažívá i veřejnoprávní Český rozhlas. Na jeho zpravodajské stanici Radiožurnál dostávají ve vysílání prostor všechny relevantní názory, a to platilo v uplynulých týdnech i v případě zástupců Holešovské výzvy. Zapojit se mohou i posluchači – v anketě O všem s vámi každý den na webu a na facebookové stránce Radiožurnálu i v jednotlivých pořadech, kam mohou posluchači psát dotazy nebo se jich dokonce osobně účastnit.
 
Rozhlas si po demonstraci pozval Kalouska i Zavadila
„Pokud jde o sobotní demonstraci odborářů, připravili jsme do vysílání Speciál Martina Veselovského a bezprostředně po skončení demonstrace jsme odvysílali živě debatu mezi Jaroslavem Zavadilem, Miroslavem Kalouskem, Alešem Michlem a Václavem Bělohradským,“ ilustruje pro ParlamentníListy.cz zástupce šéfredaktora Čro1 – Radiožurnálu Tomáš Pancíř názorové spektrum hostů ve studiu.
 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.