Vondra se na Primě "poštěkal" s ČSSD: Rath sedí právem, Promopro je jiné

28.05.2012 10:48

 

ParlamentniListy: MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Ministr obrany a jeho stínový protějšek, tedy Alexandr Vondra z ODS a Jan Hamáček z ČSSD víc než armádní zakázky řešili aktuální zadržení Davida Ratha. Orgány podle obou pracují výborně. Podle sociální demokracie je zvláštní, že se tak jedná právě v případě opozičního politika.
Prvním tématem nedělní Partie televize Prima byla havárie ruského vojenského letounu s dvaceti lidmi na palubě, který začal hořet poté, co při přistání sjel z ranveje. Ministr obrany Vondra konstatoval, že se jednalo o monitorovací letoun typu Antonov, který byl zapojený do mise Open Skies. Po krátkém exkurzu do vzájemných smluv s Ruskem přešla diskuse na aktuální téma zadržení Davida Ratha. Tomu předcházela ještě část, kdy ministr Vondra ukázal divákům maketu bomby, kterou byl před sedmdesáti lety spáchán atentát na prominentního nacistu Reinharda Heydricha. "To se divím, že to vaší ochrance nevadilo," poznamenal moderátor Punčochář.
"Rozumím Miroslavě Němcově, že dbá na důstojnost průběhu sněmovních schůzí," komentoval posléze Vondra fakt, že ústecký soud dovolil vazebně stíhanému Davidu Rathovi vystoupit na půdě Poslanecké sněmovny. "Osobně bych se přiklonil k tomu, aby se jednalo neveřejně," dodal Vondra. "Ona by měla vystupovat více jako zástupkyně Parlamentu a ne jako členka ODS," kontroval Hamáček. Podle něj je důležité, aby Rathovi nebyla upřena žádná práva. Oba se však shodli na tom, že uvedené vystoupení může poškodit dobré jméno sněmovny a že k celé věci je nutné "vzít rozum do hrsti" a čekat na orgány činné v trestním řízení.
Jan Hamáček ovšem jednoznačně zdůraznil, že stejným metrem není měřeno všem. "Jakoby tady byly dvě policie a dvoje státní zastupitelství. V kauze Promopro byly zakázány domovní prohlídky a podobně. Kdyby na tuto kauzu bylo také nasazeno sto policistů, pokud by byly použity prostorové odposlechy, možná by to také vypadalo jinak a několik lidí by už ve vládě nesedělo," dodal.
"Vyjadřovat se k hodnocení je velice těžké," říká pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách. "V první části to bylo taková procházka, něco se začalo dít až ve chvíli, kdy Hamáček postavil Rathovu kauzu do kontrastu s Vondrovým Promoprem. To bylo evidentní, jak to ministru Vondrovi není příjemné, ale vyhnul se tomu elegantně. Odmítnul slovo korupce, řekl, že to nejde srovnávat a že veškeré informace má pouze z médií. Podle něho to je zkrátka něco jiného," poznamenává analytik. "I přesto je zajímavé vidět, jak málo se Alexandr Vondra pouští s někým do křížku. Padlo hned několik obvinění, ale on, pokud nebyl vyzván, nic neřekl. To mi přišlo pozoruhodné, ale chápu to, že nechce oživovat něco, co je mu nepříjemné."
Oba hosté rovněž uvedli, že doufají v nezávislost justičních orgánů a také policie. "Mají poměrně slušné výsledky i jinde," řekl Vondra. "Kéž by se tak dělo i jinde," oponoval Hamáček. Vondra tyto úspěchy přičítá dobrému vedení ministra vnitra Jana Kubiceho. Ten prý do ničeho nezasahuje a nic nezjišťuje, proto policie funguje, jak má. "Takto to je v pořádku," doplnil Vondra.
"Nezáživné, suché, mdlé, uspávající," popisuje své další pocity k nedělní Partii Břetislav Polách. "Zástupce ČSSD byl hodně nehybný, neměl žádné informace ani "drby", které mohl vytáhnout a o nich debatovat. Jen tlumočil názor strany, který zazněl mnohokrát. Alexandr Vondra byl úplně v klidu, jelikož se v podstatě celou dobu nedostal pod tlak. Oba byli průměrní, řekl bych. Moderátor Jan Punčochář měl navíc problém oba sladit, protože oni se vzájemně nedoplňovali, ani se nepřekřikovali. Takové celé mdlé, jak jsem řekl," uzavírá Polách.
Stalo se
K poslednímu setkání Vondry a Hamáčka došlo 7. října loňského roku. Analytik Břetislav Polách k vzájemné debatě jednoznačně řekl: "Čekal jsem, že se obejmou. Opravdu jsem to čekal. Protože ona to nebyla žádná ostrá debata plná protiargumentů. Jak jsem řekl před chvilkou, bylo to takové hezké povídání o něčem, čemu nikdo nerozumí. A když, tak jen promile národa. Kupovat stíhačky za miliardy, další letouny na převoz taky za miliardy a přitom mít tak gigantický schodek státního rozpočtu... Mediálně zajímavé je snad jen, že to ani hostům nepřišlo zvláštní. Že tento stát je zadlužený na generace dopředu, ale jediným předmětem vlastně bylo další zadlužování. Protože skutečnost, kde se budou brát peníze na nákupy, jsem neslyšel."  Od té doby bylo o ministru obrany slyšet jen minimálně, o Janu Hamáčkovi prakticky vůbec.
V sobotu večer ovšem právě zástupce ODS poslal do naší redakce text, který připomíná, že před sedmdesáti lety, přesně 27. května 1942, byl v Praze parašutisty z řad československé zahraniční armády proveden útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
"Význam atentátu pro obhájení pozice Československa na straně vítězných mocností byl klíčový. Jeho cílem byl jeden z největších nacistických zločinců, architekt holokaustu z konference ve Wannsee. Heydrich se nijak netajil svými plány na likvidaci českého národa a s jejich realizací v praxi započal hned po svém příjezdu do Prahy v září 1941. Uvěznil předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše, který spolupracoval s odbojem, a zahájil popravy českých vojenských a občanských elit. A právě v reakci na toto bezuzdné vraždění se zrodila myšlenka na atentát, jenž byl chápán jako spravedlivá odplata za zločiny nacistů, kterým měl zároveň ukázat, že se nebojíme a vracíme ránu za ránu. Byl to právě Moravec, kdo prosazoval spektakulární útok na "velkou rybu"– Heydricha nebo K. H. Franka," poznamenal ve svém textu Vondra
Se jménem Alexandra Vondry byl před několika dny spjat také výzkum agentury SANEP. Ta se zaměřila na důvěryhodnost jednotlivých členů Nečasova kabinetu. Zatímco na prvním místě i nadále zůstává Jiří Pospíšil s téměř 40 procenty důvěry respondentu, na opačném pólu se krčí právě Vondra, získal 10,9 procenta.
"Pozici nejméně důvěryhodného člena vlády převzal po bývalém ministrovi školství Josefu Dobešovi Alexandr Vondra, který stojí v čele ministerstva obrany. Alexandr Vondra pak získal pouze 10,9 kladných hlasů, což je o 4 procentní body méně než v únorovém šetření společnosti SANEP. Nynější ministr obrany tak bezpochyby stále doplácí na fakt, že jeho jméno figuruje v kauze extrémně předražené zakázky pro firmu Promopro v době českého předsednictví EU. V kauze Promopro pak v dubnu tohoto roku bylo obviněno 10 lidí," cituje SANEP
 
Pečlivě připravený tunel. Tak policie hodnotí kauzu ProMoPro
Řada komentátorů poukazuje v souvislosti s pátečním nepravomocným odsouzením Víta Bárty na to, že je třeba posvítit si na počínání celé řady politiků. Velmi často se objevuje jméno ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) ve spojitosti s kauzou ProMoPro. Server Aktuálně.cz na základě policejních zpráv prohlašuje, že kauza ProMoPro byla předem připraveným tunelem na státní kasu.
Znalecký posudek, který si nechala vypracovat policie, jasně říká, že půlmiliardová zakázka spojená s pořádáním českého předsednictví EU a týmem Alexandra Vondry stála o 388 milionů korun víc, než měla. Z předražených stamilionů za audiovizuální techniku se část rozpustila u majitelů firmy ProMoPro či subdodavatelů, a 135 milionů korun pak skončilo na rakouském účtu s kódem AT50195000205840003,“ píše server.
Přístup ke kontu měl výlučně podnikatel Libor Veverka, který je dnes mezi obviněnými. Ministr Vondra mezi obviněnými prý není, ačkoli byl v inkriminované době ministrem pro evropské záležitosti, který měl přípravu evropského předsednictví na starosti.
 
Neměl jsem tušení o tunelu
Sám Vaverka ovšem prohlašuje, že jednal pouze na příkaz muže stojícího v pozadí, jakého Afroameričana jménem Erickson Raymond Christopher, který má mít podle Vaverkových slov kontakty po celém světě. Vaverka neměl tušení, že tento pán v podstatě plánuje odčerpání peněz z rozpočtu ČR. Prostředky skončily např. v rakouské bance, ale tamní úřady je nechaly zablokovat kvůli podezření z praní špinavých peněz.
Za zmínku stojí, že Vaverka udržoval kontakty ve státní správě již delší čas. Na přelomu tisíciletí například působil na ministerstvu zahraničí v odboru, který byl podřízený vládnímu zmocněnci pro summit NATO. A tím byl dnešní ministr obrany Alexandr Vondra.
 
Policie nesmí prohledat byty obviněných osob v kauze ProMoPro
Obviněné osoby v kauze ProMoPro si mohou na chvíli oddechnout, neboť mají o starost méně. Nikdo z nich neskončí ve vazbě a soud dokonce nepovolil ani domovní prohlídky, které u nich chtěla vykonat policie. K uvalení vazby nebyly splněny zákonné podmínky a domovní prohlídky by podle soudu neznamenaly průlom v případu, jen by poškodily obviněné.
olicie před časem obvinila desítku osob v kauze ProMoPro spojovanou se současným ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Deníku právo se podařilo zjistit, že ani jeden z možných pachatelů, kteří měli stát připravit o 388 milionů korun, neskončil ve vazbě. Nedojde dokonce ani na domovní prohlídky. Podle soudu by znamenaly přílišný zásah do soukromí. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej však nechtěl celou záležitost příliš komentovat.
 
Návrh na vzetí do vazby vůbec nezazněl
„Mohu pouze potvrdit, že jsme dávali sedm podnětů k vzetí do vazby, devatenáct návrhů na domovní prohlídky nebo na prohlídky nebytových prostor, ani v jednom případě to však nebylo akceptováno,“ uvedl na adresu státních zástupců a soudců mluvčí.
Pokud měli obvinění např. ve svých domácích počítačích inkriminující dokumenty, policie se k nim nedostane. Návrhy na vzetí do vazby běžně podává státní zástupce, to se však v tomto případě nestalo, domovní prohlídky pak zakázal soud. Mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová poukazuje na to, že pro uvalení vazby nebyly splněny zákonné podmínky.
Soud k tomu dodává, že smysl nemají ani domovní prohlídky, neboť by v této fázi případu už nepřinesly nic nového a představovaly by značný zásah do soukromí obviněných osob.
 
Vondra prý o ProMoPro musel vědět. Seděl na poradách
Někdejší podřízená Alexandra Vondry Jana Hendrichová v rozhovoru pro deník Právo tvrdí, že bývalý vicepremiér byl pravidelně informován o všech důležitých věcech, které se týkaly zakázky pro firmu Promopro.
Podle jejího vyjádření pro deník tedy Vondra dobře věděl i o tom, jaké částky byly za smluvené ozvučení akce vypláceny.
V roce 2009 pracovala Hendrichová jako vicepremiérova náměstkyně a patří mezi dvanácti lidí, které kriminalisté obvinili ze spáchání trestného činu.
 Úřad vlády loni proplatil společnosti Promopro 183 faktur. Pod většinou z nich je podepsaná právě Hendrichová.
Alexandr Vondra prý informace dostával na pravidelných poradách. „Pan Vondra byl o závažných věcech informován. Dělo se tak prostřednictvím pravidelných porad. On nebyl schvalovatelem faktur, ale samozřejmě znal částky, které se týkaly techniky a jejího financování,“ řekla Hendrichová v rozhovoru pro Právo.
Nynější ministr obrany se obhajuje tvrzením, že měl o megazakázce "celkový přehled". Detailní věci ovšem neřešil. Předražení zakázky zatím nepřipustil.
Zdroj deníku Právo z úřadu vlády prohlásil, že Hendrichová ani ředitelé odborů neměli na zakázce pro Promopro nějaký osobní zájem.
Deník Právo v minulosti upozornil na faktury za technické zajištění setkání ministrů spravedlnosti a vnitra EU z 15. až 16. ledna 2009. Za zajištění akce v Kongresovém centru vyúčtovalo Promopro úřadu vlády přes 90 miliónů.
Firma si podle informací deníku účtovala za jednoho z manažerů 240 tisíc . 600 tisíc pak úřad vlády zaplatil za dvoudenní technickou pohotovost na telefonu. Měla stát přes 600 000 Kč. Za pohotovostní technické jištění si společnost účtovala více než osm set tisíc.
 
Den trestu za kauzu Vondra: Policie si přišla pro pět lidí
Policie zadržela v souvislosti s kauzou ProMoPro pět lidí. Ministra obrany Alexandra Vondry, se kterým média spojovala politickou odpovědnost za kontroverzní zakázku, se obvinění netýká.
Kromě pěti lidí policie doručila dalším čtyřem obvinění. Viní je z praní špinavých peněz, uvedl server E15. Podezírá je z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, a porušování povinnosti při správě cizího majetku, napsal server E15.cz.
"Mohu potvrdit, že v souvislosti s případem zakázky úřadu vlády pro firmu Promopro byla dnes zadržena skupina osob," řekla ČTK mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová.
 
I majitel firmy Veselý
Podle E15 je mezi obviněnými majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala, a také Václav Čada, společník firmy Damovo, které měla patřit audiovizuální technika. Kvůli kauze se ocitl pod tlakem nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl v době údajně předražené zakázky vicepremiérem pro evropské záležitosti.
Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno zhruba 550 milionů korun. Podle ministerstva financí, které podalo trestní oznámení, není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb (240 milionů korun). Z toho asi 135 milionů korun údajně skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions. Peníze pak prý odcházely na další rakouské účty. Ke všem má dispoziční právo Libor Veverka, který je podle ministerstva nepochybně propojen s majitelem firmy Promopro Jaroslavem Veselým. Ten v minulosti řekl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů prý nic nevěděl.
Zakázku získala firma Promopro bez výběrového řízení. Podle dřívějších vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem využití jednacího řízení bez uveřejnění to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost PROMOPRO, spol. s r.o. Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.
 
Vondrovi se stíhání za ProMoPro vyhne. Podle svědka naléhal na podpis
Ministr obrany Alexandr Vondra nebude stíhán za předraženou zakázku ProMoPro v době českého předsednictví EU. Policii prý chybí důkazy, že by zakázku přímo ovlivňoval. Přitom podle deníku Právo několik svědků vypovědělo, že Vondra o všem věděl, a jeden ze svědků tvrdí, že naléhal na tehdejšího šéfa Úřadu vlády Jana Nováka, aby smlouvu podepsal.
Po více než rok trvajícím vyšetřování předražené zakázky ProMoPro z doby českého předsednictví EU se detektivové rozhodli obvinit některé aktéry této kauzy. Není však mezi nimi tehdejší ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který za předsednictví zodpovídal. Policistům chybí důkazy o tom, že by nynější ministr obrany zakázku přímo ovlivňoval.
Čelit obvinění tak budou někteří z tehdejších Vondrových podřízených a podnikatelé, kteří peníze vyvedli do ciziny. Policisté už mají k dispozici doklady, že zakázka na pořádání konferencí byla předražená. A že nejméně 135 milionů odteklo na zahraniční účty neprůhledných firem. Proto se v nejbližší době chystá stíhat konkrétní lidi.
 
Šlo dokonce o osobní intervenci
Podle deníku Právo ale hned několik svědků vypovědělo, že Vondra o všem věděl a na vedoucího Úřadu vlády Jana Nováka dokonce naléhal, aby smlouvu s firmou ProMoPro podepsal. Jeden z těch, kdo na policii vypovídal, uvedl, že Vondra osobně intervenoval za urychlení podpisu smlouvy a sám šéfa Úřadu vlády ubezpečoval, že je vše v pořádku.
„Pan Vondra několikrát žádal bývalého vedoucího Úřadu vlády Nováka, aby jako statutární orgán podepsal smlouvu s firmou ProMoPro. Novák byl totiž jediný, kdo takovou smlouvu mohl podepsat,“ řekl deníku Právo svědek s tím, že v srpnu 2008 slyšel, jak Vondra na Nováka naléhal přímo v kabinetu Úřadu vlády. „Naléhal na něj, aby podepsal,“ dodal svědek.
 
Ozvučení vyšlo stát na více než půl miliardy
Také Vondrova tehdejší náměstkyně Jana Hendrichová potvrdila, že exministr pro evropské záležitosti byl o zakázce pro ProMoPro pravidelně informován. Přitom Vondra se hájil právě tím, že o ničem nevěděl, sám nic neschvaloval a jen věřil svým podřízeným. Z této zakázky, za níž stát bez veřejné soutěže vyplatil za audiovizuální služby přes půl miliardy korun, později 300 milionů odteklo neznámo kam.
„Neznám výsledky vyšetřování, ale nedovedu si představit, že pokud bude v této věci sděleno konkrétním lidem obvinění, že nebude vyvozena přinejmenším politická odpovědnost ministra Vondry,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc na informace, že policisté shromáždili dostatek dokladů k tomu, aby obvinili konkrétní osoby.  
 
Před hlasováním o nedůvěře vládě se připomene i Vondra
„ČSSD naléhá na odstoupení, nebo odvolání ministra Vondry od chvíle, kdy kauza ProMoPro vyšla najevo. Pokud se ministr v kauze ProMoPro hájí v podstatě svou neschopností, nemůže zůstat v důležité a vlivné pozici ministra obrany. Nepochybně i toto téma bude součástí diskuse před hlasováním o nedůvěře vládě,“ dodává Tejc.

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.